۱۴۰۳/۰۴/۰۴

چشم‌انداز جهانی مسکن لوکس

نقش‌‌‌آفرینی خریداران ثروتمند در بازار مسکن لوکس، روند نزولی قیمت مسکن جهان را تغییر داد.
چشم‌انداز جهانی مسکن لوکس

به گزارش اخبار ساخته ها؛ روز گذشته، اتاق ایران آنلاین (پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران)، به نقل از شرکت نایت فرانک نوشت: روند نزولی قیمت‌های بازار مسکن در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۳.۱ درصدی قیمت املاک مسکونی لوکس مختل شد؛ زیرا سودهای دورقمی در مناطقی مانند مانیل و دبی کاهش قیمت‌ها در نیویورک و لندن را جبران کرد.

براساس این گزارش، جهش هزینه‌‌‌های استقراض، تورم و عدم‌اطمینان اقتصادی، بازارهای ملک و مسکن را در سال گذشته تحت‌تاثیر خود قرار داد و باعث کاهش قابل‌‌‌توجه حجم معاملات شد و علاوه بر این، به گفته آژانس املاک نایت فرانک، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی مشاور املاک در جهان، این روند به حمایت از قیمت املاک لوکس کمک کرد.  مانیل، پایتخت فیلیپین، که در صدر فهرست ۱۰۰ بازار مورد بررسی نایت فرانک قرار دارد، با جهش ۲۶درصدی قیمت در بازار مسکن مواجه شده است و پس‌‌‌ از آن دبی با ۱۵‌درصد و باهاما با ۱۵‌درصد افزایش در رتبه‌‌‌های بعدی قرار دارند.  نایت فرانک در گزارش ثروت خود اعلام کرد که قیمت مسکن لوکس در نیویورک و لندن در سال گذشته میلادی ۲‌درصد کاهش‌‌‌ یافته و اکنون به ترتیب ۸ و ۱۷‌درصد کمتر از آخرین دوران اوج خود هستند؛ اما در مجموع میانگین قیمت مسکن لوکس در جهان ۳.۱‌درصد افزایش یافته است. لیام بیلی، رئیس تحقیقات جهانی نایت فرانک در بیانیه‌‌‌ای اعلام کرد: در حالی که وضعیت ثروت در سال ۲۰۲۳ بهبود یافته است، خریداران ثروتمند املاک مسکونی را در بازارهای لوکس جهان هدف قرار داده‌‌‌اند.

کیت اورت آلن، رئیس تحقیقات بین‌المللی و کشوری این شرکت هم خاطرنشان کرد: در حالی که وضعیت رونق بازار مسکن و ملک قرار بود تحت‌تاثیر همه‌گیری تبعات اقتصادی کرونا و افزایش قابل‌‌‌توجه هزینه استقراض پایانی غم‌‌‌انگیز داشته باشد، فرود بسیار نرم‌‌‌تری برای قیمت‌ها در این بازار مشاهده‌‌‌شده است.

برخلاف بازارهای مسکونی، املاک و مستغلات تجاری با رکود شدیدتری روبه‌‌‌رو هستند، زیرا روند کار از خانه باعث افزایش نرخ‌‌‌ ساختمان‌‌‌های خالی‌‌‌شده و هزینه‌‌‌های بالای وام‌‌‌گیری به ارزش واحد‌‌‌های اداری ضربه زده است. نایت فرانک همچنین دریافت که سرمایه‌گذاری جهانی در املاک تجاری با کاهش ۴۶درصدی در سال ۲۰۲۳ به ۶۹۸ میلیارد دلار رسیده است که دلیل آن عقب‌‌‌نشینی سرمایه‌گذاران آمریکایی بوده است. نایت فرانک اعلام کرد: بخش صنعتی و لجستیک برای اولین بار توانسته رکورد بیشترین سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص دهد و سهم یک‌‌‌چهارم کل سرمایه‌گذاری جهانی را به دست آورد در حالی که بازار سرمایه‌گذاری در بخش ادارات از ۲۵‌درصد در سال ۲۰۲۲ به ۲۲‌درصد کاهش‌‌‌یافته است. براساس این گزارش، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران خصوصی املاک و مستغلات، فعال‌‌‌ترین خریداران بازار ملک در سال ۲۰۲۳، در سال‌جاری فعالیت خرید خود را افزایش خواهند داد؛ زیرا به دنبال بهره‌‌‌برداری از جریان درحال تغییر بازار جهانی ملک و مسکن هستند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید