۱۴۰۳/۰۳/۲۸

هزینه مسکن ملی یک میلیارد تومان شد!

در حالی قیمت تمام شده واحدهای نهضت ملی مسکن همچنان نامشخص است که آورده متقاضیان این طرح در برخی پروژه ها بیش از یک میلیارد تومان خواهد بود.
هزینه مسکن ملی یک میلیارد تومان شد!

به گزارش اخبار ساخته ها؛ طبق جدیدترین اظهارات وزیر راه و شهرسازی و معاون مسکن و ساختمان وی در زمان حاضر دو میلیون و ۲۴۴ هزار واحد نهضت ملی مسکن در کشور در حال ساخت است.

هادی عباسی معاون وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته با اشاره به ساخت ۲.۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن درباره قیمت تمام شده هر واحد از این پروژه گفته بود: قیمت تمام شده‌ پروژه‌ها به دستمزد و مصالح ساختمانی بستگی دارد که در انتهای مرحله ساخت و ساز محاسبه می‌شود.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن از ۲۳ به ۱۸ درصد کاهش یافته است، یادآور شد: مبلغ اقساط دو سال اول تسهیلات ۵.۹ میلیون تومان است که در استان زنجان اجرایی شده است. میزان اقساط این وام در سال سوم تا سال بیستم به دوره مشارکت (زمان ساخت واحد مسکونی) بستگی دارد.

مهرداد بذرپاش اواسط بهمن امسال با اشاره به مخالفت عده‌ای با خروج سیمان و فولاد از بورس درباره قیمت نهضت ملی مسکن در سال آینده،گفته بود:‌ باید توجه داشت که قیمت تمام شده مسکن تابعی از تورم است اما همواره یکی از خواسته‌های ما این بوده بخش‌ها و متغیرهایی که قیمت تمام شده مسکن را تحت الشعاع قرار می‌دهند به‌ویژه فولاد و سیمان در حوزه مصالح مورد توجه قرار گیرند که در جلسه آینده شورای‌عالی مسکن تصمیمات خوبی اتخاذ می‌شود.

وی افزود: با وجود پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی عده‌ای با خروج این دو مصالح از بورس کالا مخالف بودند، اما امیدواریم سال آینده مصالح ساختمانی به‌ویژه فولاد و سیمان با تمهیدات وزارت اقتصاد و دارایی ارزان‌تر در اختیار سازندگان و پروژه‌ها قرار بگیرد.

بخش قابل توجهی از آمار اعلام شده در خصوص ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن مربوط به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن دولت قبل و واحدهای مسکن مهر است.

یکی از ابهامات پروژه‌های نهضت ملی مسکن عدم آگاهی متقاضیان نسبت به آورده است. در زمان حاضر متقاضیان پس از اعلام ادارات راه و شهرسازی استان‌ها (شرکت عمران شهرهای جدید) در بازه‌های مشخص ۴۰ میلیون تومان باید واریز کنند. ابتدا اعلام شد حداکثر پرداختی متقاضیان ۸ قسط ۴۰ میلیون تومانی یعنی ۳۲۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که پیگیری‌ها نشان می‌دهد آورده متقاضیان در برخی پروژه‌های نهضت ملی مسکن به بیش از یک میلیارد تومان افزایش یافته است. در کنار این مبلغ باید وام ۵۵۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصدی را نیز در نظر داشت.

دیماه سال ۱۴۰۰ وزیر سابق راه و شهرسازی با اشاره به آغاز ساخت ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن گفته بود: پیش‌بینی می‌کنیم فردی که در تهران زندگی می‌کند اگر ۱۵۰ میلیون تومان آورده خودش باشد حتماً صاحب خانه خواهد شد، چون زمین رایگان است، تمهیدات خوبی با وزارت صمت داشتیم که مصالح به‌گونه‌ای خریداری شود که تورم کمتر در آن تأثیر داشته باشد، پروانه کار با قیمت ارزان در اختیار قرار می‌گیرد، سهم هزینه نظام مهندسی کمتر است و همچنین مالیات بسیار کمتری پرداخت می‌شود.

 انتهای پیام/

منبع خبر: اقتصاد آنلاین

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید