۱۴۰۳/۰۴/۳۰
دیروز همین‌جا، هشتم دی

یادی از: وحید دستگردی، سعید هرمزی، لطف الله مجد (دیروز همین‌جا)

80 سال پیش در چنین روزی در سال 1321، وحید دستگردی ـ شاعر و سخنور ـ درگذشت.
یادی از: وحید دستگردی، سعید هرمزی، لطف الله مجد (دیروز همین‌جا)
لیست صوت ها
1 -دیروز همین‌جا، 8 دی.mp3

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ امروز پنج‌شنبه هشتم دی‌ماه 1401 خورشیدی، 284اُمین روز سال جاری، برابر است با پنجم جمادی‌الثانی 1444 هجری قمری و بیست و نهم دسامبر 2022 میلادی.

انتهای پیام/

80 سال پیش در چنین روزی در سال 1321، وحید دستگردی ـ شاعر و سخنور ـ درگذشت.

حسین وحید دستگردی متخلّص به «وحید»، در سال 1258 در دستگرد اصفهان به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش گذراند و در پانزده‌سالگی به اصفهان رفت و در مدرسه‌ای علوم ادبی را آموخت. در آغاز نهضت مشروطیت به صف آزادی‌خواهان پیوست. پس از چندی در تهران «انجمن ادبی ایران» و «انجمن ادبی حکیم نظامی» را تأسیس کرد و در سال 1298 «مجله‌ ادبی ارمغان» را در تهران بنیان گذاشت که به مدت 22 سال به تفاریق منتشر می‌شد.

                                                                                                                

وحید از ادبیات قدیم ایران بهره‌ کافی داشت و از گویندگان بزرگ ایران، بیش از همه، به نظامی گنجوی ارادت می‌ورزید. از این ادیب نامدار، قصاید و غزلیات و قطعات و مجموعه‌ «صد اندرز» و «مثنوی سرگذشت اردشیر» باقی مانده است. وحید دستگردی در 8 دی 1321 در 63سالگی در تهران درگذشت و در امامزاده عبداالله شهر ری در خاک آرمید.

46 سال پیش در چنین روزی در سال 1355، سعید هرمزی ـ استاد موسیقی دستگاهی ایرانی و نوازنده‌ سه‌تار ـ درگذشت.

استاد سعید هرمزی در سال 1276 در محله‌ سنگلج تهران متولّد شد. در نوجوانی در مکتب درویش خان نوازنده‌ نامدار زمان خود، ردیف‌های دستگاهی موسیقی ایرانی و نواختن تار را فراگرفت. سعید هرمزی از درویش خان «تبرزین طلا» را که به بهترین شاگردان می‌داد، دریافت کرد و خود نيز در سال 1307 در تهران، کلاس مشق موسیقی دائر نمود و شاگردان زیادی را آموزش داد. این استاد موسیقی دستگاهی ایرانی، در نواختن سه‌تار سبک و شیوه‌ خاصّ خود را داشت. استاد سعید هرمزی ـ از بزرگان موسیقی دستگاهی ایرانی و نوازنده‌ سه‌تار ـ در 8 دی 1355 در 79سالگی در تهران شمع وجودش خاموش گشت و در آرامگاه بهشت زهرا درخاک آرمید.

                                                                                                  

44 سال پیش در چنین روزی در سال 1357، لطف‌الله مجد ـ نوازنده‌ تار ـ درگذشت.

لطف‌الله مجد در سال 1297 به دنیا آمد. او هیچ استادی نداشت و با تأثیر از شیوه‌ نوازندگی استاد عبدالحسین شهنازی، خود استاد خود بود؛ با این حال در طول سال‌های نوازندگی هیچ‌گاه نخواست که هنرش ابزاری برای شهرت او شود. مجد از هنرمندانی بود که در آغاز فعالیت رادیو ایران در سال 1319، با آن همکاری داشت. ادیب خوانساری استاد آواز ایرانی درباره‌ او گفته است: «من مرحوم لطف‌الله مجد را از سال 1319 که رادیو ایران راه‌اندازی شد، می‌شناختم و گاه نیز در برنامه‌های رادیو با آن مرحوم همکاری داشتم. او از هنرمندان قابل موسیقی اصیل ایرانی بود و از نظر اخلاق هم از شایستگی و لیاقت راستینی برخوردار بود».

                                                                                                             

لطف‌الله مجد ـ نوازنده‌ تار ـ در 8 دی 1357 در 60سالگی در صف طولانی پمپ بنزین خیابان کوروش آن زمان (دکتر شریعتی كنونی) در تهران، منتظر نوبت ایستاده بود که دچار حمله‌ قلبی شد و پیش از رسانده شدن به بیمارستان، درگذشت.

محقق، نویسنده و گوینده: آرش امجدی

تهیه‌کننده: انسیه سمیع‌پور

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید