۱۴۰۲/۰۷/۱۲
دیروز همین‌جا، بیست و سوم آذر

درگذشت پدر واکسن ایران (دیروز همین‌جا)

14 سال پیش در چنین روزی در سال 1387، استاد دکتر سید حسین میرشمسی ـ چهره‌ ماندگار دامپزشکی و پدر واکسن ایران ـ درگذشت.
درگذشت پدر واکسن ایران (دیروز همین‌جا)
لیست صوت ها
1 -دیروز همین‌جا، 23 آذر.mp3

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ امروز چهار‌شنبه بیست و سوم آذرماه 1401 خورشیدی، 269اُمین روز سال جاری، برابر است با نوزدهم جمادی‌الاولای 1444 هجری قمری و چهاردهم دسامبر 2022 میلادی.

14 سال پیش در چنین روزی در سال 1387، استاد دکتر سید حسین میرشمسی ـ چهره‌ ماندگار دامپزشکی و پدر واکسن ایران ـ درگذشت.

دکتر میرشمسی به دلیل تلاش برای تولید واکسن‌های دامی، واکسن و سرم دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه و همچنین تولید واکسن برای بیماری‌های ویروسی سرخک، فلج اطفال، سرخجه و اوریون و انتقال دانش فنی ساخت این واکسن‌ها به ایران، «پدر واکسن ایران» خوانده می‌شود. او همچنین بنیانگذار تولید واکسن‌های انسانی در مؤسسه‌ تحقیقات و سرم‌سازی رازی بود.

                                                                                     

سید حسین میرشمسی در سال 1293 زاده شد. گواهینامه‌ دیپلم را در ۱۳۱۴ گرفت و تحصیلات دانشگاهی را در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تا دریافت گواهینامه‌ دکتری دامپزشکی در 1320 ادامه داد. پس از آن به مدت ۹ سال در مؤسسه سرم و واکسن‌سازی رازی در حصارک مشغول به کار شد و در پی آن برای گرفتن تخصص به فرانسه رفت.

دکتر میرشمسی سالیانی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف به تحقیق پرداخت. در سال ۱۳۷۴ لوح تقدیر و نشان درجه‌ اول پژوهشی را دریافت کرد. 7 سال نیز به عنوان استاد مدعو در دانشکده‌های پزشکی، دامپزشکی و کشاورزی دانشگاه تهران تدریس کرد و به عنوان چهره‌ ماندگار در رشته‌ دامپزشکی نیز برگزیده شد.

استاد دکتر سید حسین میرشمسی ـ پدر واکسن ایران ـ در ۲۳ آذر ۱۳۸۷ در ۹۴سالگی شمع وجودش خاموش گشت.

محقق، نویسنده و گوینده: آرش امجدی

تهیه‌کننده: انسیه سمیع‌پور

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها