۱۴۰۲/۰۷/۰۲
دیروز همین‌جا، بیست و هفتم آذر

درگذشت نسخه‌شناس یگانه روزگار (دیروز همین‌جا)

26 سال پیش در چنین روزی در سال 1375، محمدتقی دانش‌پ‍‍ژوه ـ محقق، کتاب‌شناس و نسخه‌شناس ـ درگذشت.
درگذشت نسخه‌شناس یگانه روزگار (دیروز همین‌جا)
دیروز همین‌جا، 27 آذر

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ امروز یک‌شنبه بیست و هفتم آذرماه 1401 خورشیدی، 273اُمین روز سال جاری، برابر است با بیست و سوم جُمادی‌الاولای 1444 هجری قمری و هجدهم دسامبر 2022 میلادی.

26 سال پیش در چنین روزی در سال 1375، محمدتقی دانش‌پ‍‍ژوه ـ محقق، کتاب‌شناس و نسخه‌شناس ـ درگذشت.

محمدتقی دانش‌پژوه در سال 1290 در آمل به دنیا آمد. در جوانی در قم و تهران از محضر تنی چند از عالمان زمان بهره‌مند شد. پس از دریافت دانشنامه‌ لیسانس از دانشکده‌ معقول و منقول، به تحقیق و تدریس پرداخت. استاد دانش‌پژوه برای کسب اطلاعات کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی، به کشورهای عراق، عربستان، شوروی، ترکیه، انگلستان، فرانسه و آمریکا سفر کرد و در کنگره‌های علمی ملی و بین‌المللی حضوری فعالانه داشت.

                                                                                          

استاد دانش‌پژوه عضو دائمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود و افزون بر فعالیت‌های علمی و فرهنگی، سال‌ها در دوره‌های کارشناسی تا دکتری، به تدریس پرداخت. از او بیش از 340 مقاله‌ تحقیقی در مجله‌های مختلف به چاپ رسیده است. وی «تصحیح جامع‌التورایخ» و تدوین بخش‌هایی از فهرست‌های کتابخانه‌های دانشگاهی را در کارنامه‌ فرهنگی خود دارد. همچنین در دوره‌ای رئیس کتابخانه‌ دانشکده‌ ادبیات دانشگاه تهران بود و پس از آن، در سال 1332 عهده‌دار ریاست کتابخانه‌ مرکزی دانشگاه تهران گردید.

استاد محمدتقی دانش‌پژوه ـ محقق، کتاب‌شناس و نسخه‌شناس ـ در 27 آذر 1375 در 85سالگی در تهران شمع وجودش خاموش گشت و در آرامگاه بهشت زهرا در خاک آرمید.

محقق، نویسنده و گوینده: آرش امجدی

تهیه‌کننده: انسیه سمیع‌پور

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرات

  • Image
    ناشناس 9 ماه پیش پاسخ

    روحش شاد

نظرسنجی
قیمت ها
به نظر شما کدام یک از حیطه های شغلی زیر در بین مهندسین عمران محبوبیت بیشتری دارد؟