۱۴۰۱/۰۹/۰۷
دیروز همین‌جا، بیست و ششم آبان

درگذشت نخستین مترجم فارسیِ اَوِستا

54 سال پیش در چنین روزی در سال 1347، استاد ابراهیم پورداوود درگذشت.
درگذشت نخستین مترجم فارسیِ اَوِستا

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛امروز پنج‌شنبه بیست و ششم آبان ماه 1401 خورشیدی، برابر است با بیست و دوم ربیع الثانی 1444 هجری قمری، و هفدهم نوامبر 2022 میلادی.

 54 سال پیش در چنین روزی در سال 1347، استاد ابراهیم پورداوود درگذشت. وی، ایران‌شناس، اوستاشناس، نخستین مترجم فارسیِ «اَوِستا» و استاد فرهنگ و زبان‌های ایران باستان در دانشگاه تهران بود.

ابراهیم پورداوود در سال 1264 در محله‌ سبزه‌میدان رشت به دنیا آمد. در بیست‌سالگی در تهران به آموختن طب قدیم پرداخت. پس از 3 سال به لبنان رفت و در بیروت فراگیری زبان و ادبیات فرانسه را آغاز کرد. بعد از گذشت دو سال و نیم، به زادگاه خود بازگشت و به دنبال آن به فرانسه رفت.

پورداوود در فرانسه با محمدعلی جمالزاده ـ نویسنده‌ نامدار معاصر ـ آشنا شد. او در آن جا در رشته‌ حقوق دانشگاه پاریس به تحصیل پرداخت. با آغاز جنگ جهانی اول، درس و تحصیل را رها کرد و تا مدتی در سویس بود. بعد به برلین رفت و در این شهر تحصیلاتش را در رشته‌ حقوق ادامه داد. در آلمان، با خاورشناس آلمانی ـ یوزف مارکوارت ـ آشنا شد و این آشنایی او را به تحصیل و تحقیق درباره‌ ایران باستان علاقه‌مند کرد.

                                                                                                                                                                                           

ابراهیم پورداوود به دنبال علاقه‌مندی‌اش به گذشته‌ ایران و فرهنگ و تمدن آن، به هندوستان رفت و دو سال و نیم در آن ‌جا ماند. او در هندوستان به انتشار بخشی از ادبیات کهن ایران پرداخت. در 1316 به ایران بازگشت و در دانشکده‌ حقوق و ادبیات دانشگاه تهران تدریس کرد. پورداوود در 1342 از دانشگاه تهران بازنشسته شد و در 1346 عنوان استاد ممتاز این دانشگاه را به دست آورد.

استاد ابراهیم پورداوود پس از سال‌ها تحقیق و پژوهش توانست برای نخستین بار بخش‌هایی از «اَوِستا» را همراه با توضیحات، به فارسی برگرداند. ادامه‌ این کار او را بعدها شاگردش ـ استاد جلیل دوستخواه ـ به پایان رساند و کامل کرد. این پژوهشگر ایران باستان تألیفات دیگری هم در حوزه‌ فرهنگ و تمدن ایران دارد.

استاد ابراهیم پورداوود، در بامداد 26 آبان 1347 در 83سالگی در تهران شمع وجودش خاموش گشت و با تشریفات ویژه در زادگاهش رشت در آرامگاه خانوادگی در خاک آرمید.

منبع خبر: آرش امجدی

انتهای پیام/

دیروز همین‌جا، 26 آبان

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید