۱۴۰۱/۰۹/۱۲
دیروز همین‌جا هجدهم آبان؛

درگذشت مادر ادبیات کودکان و نوجوانان

6 سال پیش در چنین روزی در سال 1395، توران میرهادی ـ نویسنده و پژوهشگر در حوزه‌ ادبیات کودک و از مفاخر فرهنگی ایران ـ درگذشت.
درگذشت مادر ادبیات کودکان و نوجوانان

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛امروز چهارشنبه هجدهم آبان ماه 1401 خورشیدی، برابر است با چهاردهم ربیع الثانی 1444 هجری قمری و نهم نوامبر 2022 میلادی.

 6 سال پیش در چنین روزی در سال 1395، توران میرهادی ـ نویسنده در حوزه‌ ادبیات کودک و از مفاخر فرهنگی ایران ـ درگذشت.

توران میرهادی در سال 1306 در تهران از پدری با تبار تفرشی و مادری آلمانی متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و آموختن زبان‌های آلمانی و انگلیسی نزد مادر و سپس در دبیرستان، به آموختن موسیقی و نقاشی پرداخت. تحصیلات متوسطه را که به پایان رساند، در سال 1324 برای تحصیل در رشته‌ روان‌شناسی و تعلیم و تربیتِ پیش از دبستان، راهی فرانسه شد. در سال 1330 تحصیلاتش را در این زمینه با موفقیت پشت سر گذاشت و به ایران بازگشت. توران میرهادی در 1334 «کودکستان فرهاد» را تأسیس کرد که بعدها «مجتمع آموزشی تجربی فرهاد» نام گرفت. وی همچنین یکی از بنیانگذاران «شورای کتاب کودک» در سال 1341 بوده است.

بانو میرهادی در کنگره‌های بین‌المللی مختلفی هم شرکت داشت و به فعالیت پرداخت. او همچنین دبیر «فرهنگنامه‌ کودکان و نوجوانان» بود که تا کنون بیست مجلد از آن به چاپ رسیده است. در عین حال پایان‌نامه‌های فراوانی به راهنمایی این استاد تدوین شده است. آثار متعددی نیز از خانم میرهادی تا کنون منتشر شده، از آن میان: تألیف کتاب‌های «گذری در ادبیات کودکان»، «کتاب کار مربی کودک»، «جستجو در راه‌ها» و «روش‌های تربیت».

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی، توران میرهادی را به عنوان یکی از مفاخر فرهنگی ایران‌زمین معرفی کرده است.

توران میرهادی ـ مادر ادبیات کودکان و نوجوانان ـ در 18 آبان 1395 در 89سالگی شمع وجودش خاموش گشت و در آرامگاه امامزاده عبدالله شهر ری در خاک آرمید.

منبع خبر: آرش امجدی

انتهای پیام/

دیروز همین‌جا، 18 آبان

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرات

  • Image
    ناشناس 3 هفته پیش پاسخ

    روحشان شاد . من از شورای کتاب کودک خانم میر هادی میشناختم. بسیار بانوی فرهیخته و صبوری بودند .یکی دیگر از همکاران ایشون خانم دکتر نوشین انصاری هم اکنون راه ایشان در شورا ادامه میدهند.