۱۴۰۱/۰۹/۱۵
دیروز همین‌جا بیست و سوم آبان

درگذشت مؤلف کتاب تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران

45 سال پیش در چنین روزی در سال 1356، حسین محبوبی اردکانی ـ مورخ، نویسنده، مترجم و مؤلف کتاب «تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران» ـ درگذشت.
درگذشت مؤلف کتاب تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران

امروز دوشنبه بیست و سوم آبان ماه 1401 خورشیدی، برابر است با نوزدهم ربیع الثانی 1444 هجری قمری و چهاردهم نوامبر 2022 میلادی.

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ 45 سال پیش در چنین روزی در سال 1356، حسین محبوبی اردکانی ـ مورخ، نویسنده و مترجم  مؤلف کتاب «تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران» ـ درگذشت.

حسین محبوبی اردکانی در سال ۱۲۹۴ در اردکان یزد به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و مقدمات عربی را در محضر حاج شیخ محمد مدیر فراگرفت. دوره‌ متوسطه را در یزد به پایان برد و تحصیلات عالیه را در دانشسرای عالی و دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران دنبال کرد و در سال ۱۳۲۲ موفق به دریافت گواهی‌نامه‌ دکتری در تاریخ شد.

دکتر محبوبی اردکانی به مدت 5 سال ریاست دبیرستان ایرانشهر یزد را بر عهده داشت و سال‌ها نیز دبیر آموزش و پرورش شهرستان قم بود. در سال ۱۳۴۳ از وزارت آموزش و پرورش به اداره‌ کل انتشارات و روابط دانشگاهی تهران انتقال یافت و با سمت معاون آن اداره‎ کل مشغول به کار شد. او در طول سال‌های خدمت در دانشگاه مدتی نیز در رشته‌ تاریخ دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانی و مؤسسه‌ تحقیقات و مطالعات علوم اجتماعی به تدریس پرداخت.

دکتر حسین محبوبی اردکانی ـ مورخ، نویسنده و مترجم ـ در ۲۳ آبان ۱۳۵۶ در 62سالگی در تهران بدرود زندگی گفت. آثار متعددی از این محقق و پژوهشگر باقی مانده، از آن میان: «ترجمه‌ الابنیه عن حقایق الادویه» تألیف ابومنصور موفق هروی، «تاریخ تحول دانشگاه تهران و مؤسسات عالی آموزش ایران»، «راهنمای سال 45- 1344 دانشگاه تهران»، «راهنمای سال 46-1۳۴۵ دانشگاه تهران»، «راهنمای سال ۱۳۴۷ دانشگاه تهران»، «تصحیح و تحشیه‌ دیوان حسابی (شاعر قرن دهم هجری)، «کتابشناسی کتاب‌های خطی» تألیف دکتر مهدی بیانی به کوشش دکتر حسین محبوبی اردکانی (۱۳۵۳)» و «تاریخ مؤسسات تمدنی جدید در ایران» به همراه مقاله‌های تحقیقی در مجلات معتبر ادبی مانند «راهنمای کتاب» و «یغما».

منبع خبر: آرش امجدی

انتهای پیام/

دیروز همین‌جا، 23 آبان

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید