۱۴۰۳/۰۴/۰۳

کف هزینه ساخت هر متر مسکن چقدر است؟

کف هزینه ساخت مسکن در کشور اعلام شد.
کف هزینه ساخت هر متر مسکن چقدر است؟

به گزارش اخبار ساخته ها؛ مجید گودرزی ، کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه کف قیمت ساخت هر مترمربع مسکن در ایران بین هشت تا دوازده میلیون تومان، بسته به شهر و هزینه‌ی کارگر برآورد می‌شود، گفت: بین پنجاه تا شصت درصد از قیمت تمام شده‌ی مسکن به قیمت زمین بازمی‌گردد .

 او در توضیح این مطلب اضافه کرد: این نرخ البته بسیار بالاست از این رو تامین زمین رایگان از سوی دولت تاثیر شگرفی بر کاهش هزینه‌های ساخت مسکن در ایران به جا خواهد گذاشت .

وی گفت: البته رقم هشت تا دوازده میلیون تومان کف قیمت ساخت است و به فراخور کیفیت مصالح و ... سقف هزینه‌ی ساخت می‌تواند تا چندین برابر افزایش یابد اما سازمان نظام مهندسی قیمت هشت میلیون تومان را ارائه داده است و در نهضت ملی مسکن نیز همین بازه‌ی قیمت مد نظر قرار دارد.

وی گفت: شاید تنها در روستاها شخصی سازی مسکن با قیمتی کمتر از این رقم اتفاق بیفتد.

 وی نسبت به قفل شدن سرمایه‌گذاری در مسکن هشدار داد و گفت: با توجه به کاهش شدید خرید و فروش مسکن بیم آن می‌رود میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه دستخوش کاهش شود و در نتیجه بحران آتی مسکن شدیدتر از بحران کنونی شود از این رو تلاش برای تشویق سرمایه‌گذاری در مسکن از طریق اعطای تسهیلات تشویقی و زمین رایگان باید در دستور کار قرار گیرد. به عبارت دیگر توجه به این نکته ضروری است که باید امروز طرف عرضه مد نظر قرار گیرد و تشویق این بخش در میان مدت به کاهش التهاب بازار مسکن منجر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید