۱۴۰۲/۱۲/۰۴

هزینه ساخت مسکن دولتی، متری ۱۲ میلیون تومان!

رئیس بنیاد مسکن اعلام کرد، این نهاد در جایگاه متولی ساخت واحدهای نهضت ملی می‌تواند هزینه خرید مصالح ساختمانی و در نهایت قیمت تمام‌شده را کاهش دهد.
هزینه ساخت مسکن دولتی، متری ۱۲ میلیون تومان!

به گزارش اخبار ساخته ها؛ رئیس بنیاد مسکن روز گذشته اعلام کرد، این نهاد در جایگاه متولی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن می‌تواند هزینه خرید مصالح ساختمانی و در نهایت قیمت تمام‌شده را کاهش دهد. اما این گزاره در چه صورت امکان‌پذیر است؟ آن هم در شرایطی که گفته می‌شود هزینه ساخت واحد خام نهضت ملی مسکن، متری 12 میلیون تومان است.

هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن مسئله‌ای بود که از همان ابتدا دولت در مورد آن با انبوه‌سازان دچار چالش شد.

هزینه اولیه‌ای که دولت به سازندگان بخش خصوصی برای ورود به این پروژه پیشنهاد داد، متری چهار میلیون و 200 هزار تومان بود. فعالان بخش ساخت و ساز معتقد بودند ساختمان‌سازی در شرایط فعلی و تورم افزایشی با قیمت اعلام شده همخوانی ندارد و همین مسئله یکی از دلایل اصلی بود که باعث شد ساخت واحدها به تعویق بیفتد.

در نهایت نیز دولت در جلسه‌ای با انبوه‌سازان از موضع خود کوتاه آمد و پس از آن بود که ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن وارد روند کلنگ‌زنی شد. اما حالا هزینه ساخت هر متر از این پروژه چند میلیون تومان برآورد شده است؟

هرینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن

حسن محتشم، عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران در مورد هزینه‌های کنونی ساخت و ساز در کشور گفت: «برای قیمت‌گذاری ساخت هر متر مسکن می‌توان واحدهای نهت ملی مسکن را به‌عنوان کف قیمت در نظر گرفت، پس از آن واحدهایی با مصالح یک پله بالاتر را در نظر گرفت و در مرحله بعد قیمت واحدهای لوکس را محاسبه کرد.»

او ادامه داد: «قیمتی که دولت برای واحدهای نهضت ملی مسکن تعیین کرده، متری هشت میلیون و 200 هزار تومان است که با تعدیل حدود 12 میلیون تومان برآورد می‌شود، ولی برخی از سازنده‌ها نیز معتقدند در این 12 میلیون تومان بسیاری از موارد لحاظ نشده است. یعنی بدون در نظر گرفتن رادیاتور، پکیج و نقاشی است و از سوی دیگر هزینه آسانسور هم جدا حساب می‌شود.»

محتشم در این زمینه توضیح داد: «از آنجا که این موارد بر عهده سازنده نیست روی قیمت ساخت محسوب نمی‌شود و در صورتی‌که محاسبه شود طبیعتا بالاتر می‌رود، ولی همانطور که به آن اشاره شد قیمتی که در حال حاضر با سازنده‌ها بسته می‌شود همان هشت میلیون و 200 هزار تومان است.»

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران همچنین گفت: «نکته بعدی این است که این قیمت تعیین‌شده هم یک متر مربع بنا محسوب می‌شود نه متراژ مفید ساختمان. این یعنی وقتی گفته می‌شود هزینه هر متر مربع هشت میلیون و 200 هزار تومان، هر متر آن به‌عنوان واحد در اختیار متقاضی قرار نمی‌گیرد و مشاعات هم در این بین برآورد می‌شود.»

هزینه ساخت واحدهای معمولی

محتشم درباره هزینه ساخت واحدهای معمولی بیان کرد: «ساختمان‌هایی که جدا از پروژه نهضت ملی مسکن ساخته می‌شود، از آنجا که باید کامل شود و بعد در به مصرف‌کننده تحویل داده شود قیمت بالاتری دارد و به‌طور معمول، هر یک متر مربع آن حدود 18 تا 20 میلیون تومان قیمت می‌خورد. البته مشاعات نیز جزو آن است و اگر بنای مفید را در نظر بگیریم بالاتر می‌رود.»

او توضیح داد در آپارتمان‌هایی که به ‌صورت لوکس ساخته می‌شود در برخی موارد هزینه ساخت تا متری 40 میلیون تومان نیز بالا می‌رود.

کاهش هزینه ساخت واحدهای مسکن ملی

رئیس بنیاد مسکن روز گذشته اعلام کرد با توجه به اینکه مجموعه بنیاد مسکن واحدهای مسکن ملی را می‌سازد، می‌تواند در موضوع تامین مصالح ساختمانی قیمت‌ها را کاهش دهد. زیرا مصالح ساختمانی به‌صورت عمده خریداری می‌شود. اما چه تفاوتی بین خرید یک مصالح برای یک پروژه شخصی و دولتی وجود دارد؟

محتشم در این مورد نیز گفت: «دو نکته در مورد این گزاره وجود دارد؛ یکی خرید عمده و دیگری خرید به موقع. خریدی که بنیاد مسکن انجام می‌دهد می‌تواند متفاوت از خرید یک انبوه‌ساز باشد زیرا انبوه‌ساز برای مثال برای یک پروژه 50 واحدی مصالح می‌خرد، اما بنیاد مسکن برای بیش از هزار واحد خرید می‌کند. به این ترتیب فروشنده می‌تواند تخفیفاتی را برای خریدار در نظر بگیرد.»

او ادامه داد: «البته این عامل نمی‌تواند چندان تاثیری بر قیمت تمام‌شده داشته باشد. آنچه موثر است تورم است. بنیاد مسکن ممکن است مصالح ساختمانی مجموعه‌ای را که دو سال آینده ساخته می‌شود، امروز خریداری کند. این مسئله یعنی تورم دو سال آینده را دیگر تجربه نمی‌کند. اما یک انبوه‌ساز چنین بودجه‌ای درا اختیار ندارد تا بتواند مصالح چند آینده یک پروژه را تامین کند.»

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید