۱۴۰۳/۰۴/۲۳

بحران شدید در بازار اجاره تا شهریورماه

بازار اجاره سال 1403 را نیز مانند سال گذشته با تورم بالایی آغاز کرده است.این در حالی‌ است که تنها اقدام دولت دراین باره تعیین سقف اجاره بها بوده است.
بحران شدید در بازار اجاره تا شهریورماه

به گزارش اخبار ساخته ها؛ به همان اندازه که بازار خرید و فروش مسکن در ایران به بن‌بست خورده است، بازار اجاره نیز در شرایط خوبی به سر نمی‌برد.

از سال گذشته مستاجران با افزایش قیمت‌های عجیبی در هنگام تمدید قرار خود مواجه شده‌اند و تعیین سقف افزایش اجاره‌بها از سوی دولت نیز تنها یک شوخی به نظر می‌رسد.

آغاز فصل اجاره در سال جاری هم نشان داد تورم اجاره‌بها هنوز به قوت خود باقی‌ است و سیاست‌های کنونی دولت قرار نیست ترمز آن را بکشد.

نمودار افزایشی اجاره‌بها تا شهریور ادامه دارد

بیت‌الله ستاریان، کارشناس بازار مسکن، درباره شرایط کنونی بازار اجاره  گفت: «اکنون فصل اجاره است و اجاره‌بها نیز به‌شدت افزایش پیدا کرده است، اما در شرایط فعلی، سقف افزایش اجاره‌بهایی که دولت تعیین کرده رعایت نمی‌شود. با این وضعیت مثل سال‌های گذشته تا شهریورماه بحران شدیدی در پیش خواهیم داشت.»

او اضافه کرد: «تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد نمودار افزایشی اجاره‌بها در فروردین و اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و تا شهریورماه ادامه دارد. پس از شهریور نیز با آغاز پاییز، قیمت‌ها تقریباً ثابت می‌ماند.»

برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و مقطعی برای مسکن امکان‌پذیر نیست

ستاریان در خصوص راه‌حلی برای کنترل بازار اجاره بیان کرد: «دولت نمی‌تواند کاری برای بازار اجاره انجام دهد، زیرا برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و مقطعی برای مسکن  امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان با تصویب یک قانون تمام مسائل را حل کرد.»

 او ادامه داد: «سالانه باید یک میلیون مسکن تولید شود که اکنون در کشور قدرت تولید بیش از 300 هزار واحد وجود ندارد.»

ستاریان توضیح داد: «همه‌چیز در بازار مسکن در گرو تولید است و عوامل دیگر فرع محسوب می‌شوند. شاید اگر دولت به عوامل دیگر بپردازد، اصل ماجرا نیز نابود شود. برای مثال اگر برای کاهش اجاره‌بها فشار زیادی به مالکان آورده شود، صنعت اجاره‌داری در کشور از بین می‌رود.»

کارشناسان معتقدند بازار مسکن و اجاره‌بها در حال حاضر نیازمند یک برنامه تخصصی و تدوین‌شده از سوی افراد متخصص است. برنامه‌ای که بتواند به‌مرور و طی سال‌های آینده این بازارها را از ورطه بحران نجات دهد.

سیاست‌هایی که در حال حاضر در این عرصه‌ها به اجرا درمی‌آیند، مانوری نمایشی بیش نیستند و در نهایت دردی هم از مردم دوا نخواهند کرد.

 انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید