۱۴۰۳/۰۴/۳۰

الحاق اراضی محدوده شهر کاشان برای ساخت مسکن

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از موافقت با الحاق اراضی به محدوده شهر کاشان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.
الحاق اراضی محدوده شهر کاشان برای ساخت مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها از وزارت راه و شهرسازی، "خسرو دانشجو" با اعلام برگزاری هجدهمین جلسه شورا به تشریح تصمیمات گرفته شده در این نشست که با حضور نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها برگزار شد، پرداخت.

تصویب طرح جامع کمالشهر با تاکید بر تامین سرانه‌های خدماتی شهر

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: طرح جامع شهر کمالشهر در هجدهمین نشست شورای‌عالی شهرسازی و معماری با تاکید بر تامین سرانه‌های خدماتی مختلف از جمله آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و سایر و رساندن سرانه خدماتی شهر به تصویب رسید. وی افزود: همچنین با توجه به وجود گسل در شمال این شهر و فرونشست زمین و همچنین تداخل بخش‌های و شهرک صنعتی با فضای شهری، مقرر شد تا افزایش جمعیت‌پذیری این شهر تحت هیچ شرایطی رخ ندهد.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: کمالشهر از جمله شهرهایی است که به دلیل مهاجرت‌های بی‌رویه مردم از کرج و تهران شکل گرفت و در حال حاضر ۸۰ درصد اراضی آن فاقد سند مالکیت است که در تصویب طرح جامع شهر تامین سرانه ها مورد تاکید قرار گرفت.

طرح نمونه گردشگری چغاخور مصوب شد

دانشجو در ادامه از تصویب طرح منطقه نمونه گردشگری چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری خبر داد و گفت: طرح نمونه گردشگری چغاخور به مساحت ۱۲۱ هکتار با ملاحظاتی در شورای عالی‌شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید.

وی توضیح‌داد: مقرر شد تا با توجه به مساحت بالا و به دلیل افزایش تحقق پذیری طرح، طرح جامع در ۲ مرحله طراحی و اجرا شود و چنانچه فاز نخست آن با موفقیت انجام شد و گردشگر را جذب کرد فاز دوم به اجرا برسد.

به گفته این مقام مسوول، در این طرح تاکید شد تا حداکثر سطح اشغال ابنیه حداکثر حدود ۱۰ درصد باشد. همچنین حداکثر آب تخصیص داده شده به این طرح در شبانه روز حداکثر ۱۹۸ مترمکعب است. سهم واحدهای اقامتی متمرکز همچون هتل، متل و مهمانسرا به حداقل ۳۰ درصد سهم بناها افزایش یابد.

ممنوعیت ایجاد هرگونه عرصه اختصاصی در منطقه نمونه گردشگری چغاخور

دانشجو تاکید کرد: با توجه به بستر طبیعی منطقه، حداکثر تعداد طبقاتی که احداث می‌شود سه طبقه است و ضرورت دارد تا در ساخت و ساز از مصالح بومی مطابق با بوم و اقلیم منطقه استفاده شود. همچنین حتما باید پساب و فاضلاب این منطقه تسویه و از تسویه آب ها در چرخه آبیاری و سایر موارد استفاده شود.

وی تصریح‌کرد: در تصویب طرح منطقه نمونه گردشگری، اجازه هرگونه ایجاد عرصه اختصاصی ممنوع شده است.

این مسوول اظهارداشت: در زمینه تفکیک اراضی نیز در این مصوبه تاکید شده است که کاربری های اقامتی به اسکان موقت اختصاص دارد و تفکیک عرصه و مستحدثات تحت هر عنوان ممنوع است. اراضی به هیچ وجه تفکیک نخواهد شد و برای جذب گردشگر عمومی مورد تاکید قرار گرفت. اجازه ندادیم در آن اراضی عرصه اختصاصی شکل بگیرد و همه عرصه ها عمومی است.

وی با یادآوری همجواری روستای گلوگرد در جوار تالاب چغاخور، گفت: در تصویب طرح نمونه گردشگری منطقه چغاخور تاکید شده است سرمایه گذار این طرح تامین آب، آبرسانی و دفع فاضلاب روستا را برعهده بگیرد.

وی تصریح کرد: طرح با رعایت همه ملاحظات و موضوع‌های مرتبط با پدافند غیرعامل مصوب شد.

الحاق حدود۴۰ هکتار به محدوده شهر کاشان برای تولید مسکن

دانشجو همچنین از موافقت شورا با الحاق بخشی از اراضی به محدوده شهر کاشان برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و طرح جوانی جمعیت خبر داد.

وی گفت: در پیشنهادی که از استان رسیده بود برای الحاق ۵۰ هکتار به محدوده شهر کرمان درخواست شده بود. با توجه به اینکه ۱۰ هکتار از آن پیشتر از سوی منابع طبیعی برای انجام طرح‌هایی واگذار شده و همچنین بخشی از ۴۰ هکتار با حریم ۱۶۰ متری آزادراه اصفهان تداخل داشت ضمن حذف این اراضی با الحاق، موضوع الحاق اراضی با مساحت کمتر از ۴۰ هکتار به محدوده شهر کاشان برای تولید مسکن مورد موافقت قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: مقرر است تا در این اراضی الحاقی، حداکثر سه‌هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی با الگوی ساخت ترکیبی ویلایی-‌آپارتمانی، ۶۰ درصد چهار طبقه، ۴۰ درصد ۶ طبقه احداث شود. همچنین تاکید شده است تا تامین سرانه خدماتی در مقیاس محله و ناحیه به میزان طرح تفصیلی به تایید کمیسیون ماده ۵ برسد.

دانشجو گفت: مقرر شد تا مطالعات عارضه‌سنجی ترافیکی این الحاق، انجام و طرح تفصیلی بر همان اساس تهیه شود. همچنین، بستر، حریم و قنات آب‌راه های متداخل با اراضی الحاقی بر اساس اعلام نظر آب منطقه‌ای استان در اسناد طرح لحاظ شود. با توجه به محدودیت شدید منابع آب نیز تامین آب واحدهای مسکونی که در این مساحت به محدوده شهر کاشان افزوده می‌شود از محل صرفه‌جویی تامین خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید