۱۴۰۳/۰۵/۰۳

ارزان ترین خانه های ایران کجاست؟

با وجود افزایش چشمگیر قیمت مسکن در کلانشهرهای ایران، هنوز هم برخی از شهرهای کشور قیمت های قابل توجهی دارند.
ارزان ترین خانه های ایران کجاست؟

به گزارش اخبار ساخته ها؛ بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در بهار ۱۴۰۰ متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در تهران ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. این در حالی است که در اصفهان، دومین شهر گران قیمت ایران، متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود.

پس از اصفهان، شهرهای تبریز، شیراز و مشهد نیز با متوسط قیمت‌های ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، جزو گران‌ترین شهرهای ایران برای خرید مسکن محسوب می‌شوند.

کرج، اراک و قم نیز با متوسط قیمت‌های بیش از ۱۰ میلیون تومان برای هر مترمربع زیربنای مسکونی، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

یاسوج، ارزان‌ترین شهر ایران

در مقابل، یاسوج با متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ارزان‌ترین شهر ایران برای خرید مسکن است.

سایر شهرهای ارزان ایران نیز به ترتیب عبارتند از:

  • بیرجند با متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۳ میلیون و ۹۱۱ هزار تومان
  • ایلام با متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۳ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان
  • خرم آباد با متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان
  • یزد با متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی ۴ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان

عوامل موثر بر قیمت مسکن

عوامل مختلفی از جمله عرضه و تقاضا، شرایط اقتصادی و سیاسی، تورم، نرخ سود تسهیلات بانکی و قیمت زمین بر قیمت مسکن تاثیرگذار هستند. در سال‌های اخیر، افزایش قیمت زمین و تورم، از جمله عواملی بوده‌اند که به افزایش قیمت مسکن در ایران دامن زده‌اند.

با توجه به اینکه قیمت مسکن در ایران همچنان در حال افزایش است، خرید مسکن در برخی از شهرهای ارزان کشور، می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد با بودجه محدود باشد.

قیمت مسکن

انتهای پیام/

منبع خبر: اقتصاد آنلاین

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید