۱۴۰۳/۰۴/۳۰

سه گروه امکان عرضه شمش طلا در مرکز مبادله را دارند

سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: با موافقت بانک مرکزی از این به بعد سه گروه عمده عرضه‌کننده شمش طلا در مرکز مبادله خواهیم داشت.
سه گروه امکان عرضه شمش طلا در مرکز مبادله را دارند

به گزارش اخبار ساخته ها؛ اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: از دی ماه ۱۴۰۲ که عرضه شمش طلای صادرکنندگانی که بابت رفع تعهد ارزی خود شمش طلا وارد کشور کرده بودند در مرکز مبادله آغاز شد تاکنون نزدیک به ۳ تن شمش طلا مورد معامله قرار گرفته است. او افزود: عرضه شمش‌ها در مرکز مبادله در یک مسیر دقیق، روشن، شفاف و در یک فرآیند قیمت‌گذاری مبتنی بر عرضه و تقاضا صورت گرفته و بلافاصله منابع ریالی صادرکنندگان هم به حساب آنها واریز شده است که این موضوع سبب رضایت صادرکنندگان و از سوی دیگر متقاضیان شمش طلا که رسته‌ها و صنوف عمده تولیدکنندگان مصنوعات در کشور هستند، شده است، چرا که دسترسی این گروه به منابع شمش طلا افزایش پیدا کرده است.

 بالسینی در ادامه اظهار کرد: حالا این امکان با موافقت بانک مرکزی به وجود آمده است که از این به بعد تولیدکنندگان شمش طلا در داخل کشور هم این فرصت را داشته باشند که شمش طلای خود را در مرکز مبادله عرضه کنند. همان‌طور که می‌دانید تولید داخلی شمش طلا داریم و این تولید داخلی در کنار شمش طلای وارداتی که در قالب رفع تعهد ارزی است می‌تواند به تقویت بخش عرضه شمش در اقتصاد کشور کمک کند و نهایتا این مساله هم سبب خواهد شد مصرف‌کنندگان نهایی دسترسی خوبی به شمش طلا داشته باشند. او گفت: دومین دسترسی که اکنون داده شده این است که سایر واردکنندگان که شمش طلا وارد می‌کنند، ولی رفع تعهد ارزی بر گردن آنها نیست هم می‌توانند شمش طلای وارداتی خود را در مرکز مبادله عرضه کنند. بنابر‌این سه گروه عمده عرضه‌کننده در مرکز مبادله خواهیم داشت.  سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: به عبارتی سه گروه عرضه‌کننده شمش طلا در مرکز مبادله شامل واردکنندگان شمش طلا که بابت رفع تعهد ارزی خود شمش وارد می‌کنند، دومین گروه تولیدکنندگان داخلی شمش طلا و سومین گروه هم واردکنندگان شمش طلا که رفع تعهد ارزی ندارند هستند با توجه به مکانیزم شفاف حراج‌ها و کشف نرخ مبتنی بر عرضه و تقاضا شرایطی به وجود آمده که استقبال خوبی برای عرضه و حراج شمش در مرکز مبادله صورت گرفته است که در نهایت این مساله به نفع مجموعه فعالان صنف طلا و از سوی دیگر تولیدکنندگان خواهد بود.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید