۱۴۰۳/۰۵/۰۱

واکنش انبوه سازان به مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این‌که اطلاعی از جرئیات مذاکره شهرداری تهران با چینی ها نداریم، گفت: حاضر نیستیم تحت هر شرایطی کار کنیم.
واکنش انبوه سازان به مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛ فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان، در واکنش به اظهارات مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت مذاکره با چینی‌ها برای ساخت و ساز مسکن با بیان این‌که به‌عنوان بخش خصوصی ساخت و ساز مسکن و ساختمان هیچ اطلاعی از مذاکرات و توافقات احتمالی آن نداریم، افزود: ای کاش قبل از وارد شدن به فرآیند مذاکرات با چینی‌ها و امضای قرارداد، بخش خصوصی را دعوت کرده و جلساتی برگزار می‌کردند.

وی توضیح داد: توافق با چینی‌ها باید متناسب با ظرفیت‌های بخش خصوصی ایرانی انجام شود و می‌توانستیم برای ورود و انتقال فناوری برنامه‌ریزی کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان یادآور شد:گفته می‌شود از پیمانکاران و نیروی کار ایرانی برای ساخت و سازها استفاده می‌کنیم،  باید ببینیم اساسا با این وضعیت محرمانه و عدم اطلاع از جزئیات توافق با چینی‌ها، آیا بخش خصوصی رغبت دارد در پروژه‌ مذکور حضور داشته باشد یا خیر.

پورحاجت با تاکید بر این‌‌که حاضر نیستیم تحت هر شرایطی کار کنیم، گفت‌: نکته دیگری که باید به آن توجه شود فناوری چینی است. تکنولوژی چینی چیزی نیست که بخشی از آنرا مردم در فضای مجازی دیده‌اند. در واقع به این صورت نیست که با همین سرعت و قدرت می‌آیند و مسکن را در کشور تولید می‌کنند.

وی با بیان این‌که فناوری‌هایی که قرار است وارد کشور شود باید کاملاً مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: در حوزه مسکن و ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان نهاد بالادستی فرآیندها، مصالح و فناوری‌ها را کنترل می‌کند. باید مشخص شود فناوری‌های چینی با ساختار ایران هم‌خوانی دارد.

وی در عین حال بیان کرد: معتقدم اگر امروز برای بخش خصوصی کشور شرایط سخت را راحت کرده و تسهیل گری را آسان کنیم، نیازی به فناوری‌های وارداتی نداریم. حتی به سرمایه خارجی هم نیاز نداریم، چراکه  ظرفیت و پتانسیل در کشور وجود دارد اما امروز شرایط مناسبی برای فعالیت بخش خصوصی در بخش مسکن و ساختمان وجود ندارد.

 انتهای پیام/

منبع خبر: تسنیم

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید