۱۴۰۳/۰۳/۰۶

رکورد صدور پروانه در بافت‌های فرسوده شکسته شد

معاون وزیر راه و شهرسازی از شکسته شدن رکورد صدور پروانه در بافت‌های فرسوده پس از انقلاب در سال ۱۴۰۲ به همت دولت سیزدهم خبر داد.
رکورد صدور پروانه در بافت‌های فرسوده شکسته شد

به گزارش اخبار ساخته ها؛ "محمد آیینی" امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با اعلام این خبر افزود: بیش از ۱۶۷ هزار هکتار بافت فرسوده شامل بافت‌های تاریخی و سکونتگاه‌های حاشیه‌ای در کشور وجود دارد که ۱۰ میلیون نفر جمعیت از ۶۹۰ شهر در آن مستقرند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: این ۱۶۷ هزار هکتار شامل ۶ هزار محله یعنی چهار هزار و ۴۰۰ بافت فرسوده و تاریخی و یک هزار و ۱۷۰ سکونتگاه است و فقط ۳۰۰ هزار کوچه در آن وجود دارد.

آیینی گفت: راهبرد اصلی ما در این دولت مقاوم سازی و پایدارسازی سقف‌های لرزان است زیرا به طور مستقیم با جان انسان‌ها در ارتباط است.
وی ادامه داد: برای نوسازی این بافت‌های فرسوده با سه چالش اساسی مواجه بودیم که نخستین چالش خود مردم ساکن در این بافت‌ها هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: مردم ساکن این بافت‌ها افرادی کم درآمد هستند که توان مقاوم‌سازی و نوسازی ندارند و حتی اگر وام ارزان قیمت به آنها پرداخت شود توان بازپرداخت اقساط را ندارند.

وی اضافه کرد: چالش دوم سازندگان تولید کنندگان و توسعه‌گران هستند که حاضر نوسازی و مقاوم سازی در این محله‌ها نیستند، زیرا برای آنها توجیه اقتصادی ندارد.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: در این زمینه راهکارهای ارائه شده و مشوق‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته شده است.
می‌گفت از جمله مشوق‌ها می‌توان به تخفیف‌های ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی صدور پروانه در بافت‌های فرسوده، تسهیلات بانکی ارزان قیمت و مشوق‌های ۱۹گانه اشاره کرد.
آینی یادآور شد: امروز ۵۴۶ شهر بسته‌های تشویقی شهرسازانه را اجرا می‌کنند و بیش از ۲۳۴ شهر بسته خاص خود را نوشته‌اند.
وی تصریح کرد: چالش سومی که با آن روبه‌رو بوده و هستیم، توجیه مردمی است که در این بافت‌ها زندگی می‌کنند تا بتوانیم آنها را وارد مشارکت در نوسازی کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در این زمینه راهی جز ارتباط چهره به چهره نداریم و باید حلقه‌های واسطه‌ای ایجاد شود که مورد اعتماد دو طرف باشد.
وی خاطرنشان کرد: گام نخست در این زمینه به صورت گسترده با همراهی بسیج سازندگی برداشته شده و تاکنون ۴۲۸ حلقه میانی ایجاد شده است.
آیینی خاطرنشان کرد: برنامه امسال ما دست یافتن به ۲ هزار حلقه میانی است تا به ارائه خدمات در محله‌های هدف بپردازند.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایرنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید