۱۴۰۱/۰۹/۱۵

روشی برای تأمین نور گیاهان آپارتمانی

گلدان‌های آپارتمانی می‌توانند نیاز نوری خود را از نور مصنوعی هم تأمین کنند.
روشی برای تأمین نور گیاهان آپارتمانی

به گزارش اخبار ساخته‌ها؛ گیاهان در زیر نورهای LED معمولی رشد می‌کنند. بخش توسعه دانشگاه مینه سوتا در مقاله‌ای توضیح می‌دهد که نور کافی، فارغ از نوع آن، برای رشد گیاهان سالم مهم است.

تعداد زیادی گیاه وجود دارند که شرایط نور متوسط را تحمل می‌کنند، اما هیچ گیاهی نمی‌تواند برای مدت طولانی در تاریکی زندگی کند.

هنگامی که گیاهان فاقد نور هستند، کلروفیل (رنگدانه سبز) تولید نمی‌کنند و ممکن است به رنگ سبز کمرنگ تا زرد یا حتی سفید دربیایند. ساقه‌های گیاه «علفی» می‌شوند، بلند و نازک، و به نظر می‌رسد که خود را به سمت منبع نور می‌کشند. گیاهانی که نور کافی ندارند نیز ممکن است برگ‌های خود، به خصوص برگ‌های پیرتر را از دست بدهند.

آموزش نگهدای از کاکتوس

این گیاهان برای بالکن و تراس مناسب هستند حتی در پاییز

حتی ممکن است برگ‌های یک گیاه رنگارنگ و ابلق به رنگ سبز ساده برگردند و گیاهان گلدار هم ممکن است نتوانند گل بدهند، با این حال گیاهانی که در معرض نور زیاد قرار می‌گیرند هم مشکل پیدا می‌کنند و با سوختگی و سفید شدن برگ‌ها مواجه می‌شوند.

استفاده از چراغ رشد راهی برای تأمین نور مورد نیاز گیاهان است.

برای تأمین نور گیاه می‌توانید از لامپ استفاده کنید. نور و روشنی باعث رشد گیاهان می‌شود و بهتر است به گیاه نزدیک باشد، البته نه در حدی که باعث سوختگی شود.

برای رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی، از لامپ‌های بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلوین استفاده کنید، زیرا دمای رنگ لامپ از طیف کاملی از رنگ‌ها - سرد و گرم - وام می‌گیرد. با استفاده از این چراغ‌ها می‌توانید رشدی را مانند رشد در گلخانه یا بیرون از خانه مشاهده کنید.

 محدوده ۴ تا ۶ هزار کلوین، رنگ مناسب و انرژی کافی برای رشد گیاه را تأمین می‌کند.

اگر می‌خواهید چراغ رشد تهیه کنید، بهتر است دقت کنید که این چراغ‌ها از LED معمولی قوی‌تر باشند اما بدانید که هیچ رنگ جادویی‌ای وجود ندارد و این چراغ‌های رشد نسبت به لامپ‌های معمولی برتری خاصی ندارند، فقط روشن‌تر هستند یعنی دیودهای بیشتر و قدرت بیشتری دارند، پس اگر چراغ روشنی در خانه دارید که می‌توانید به گیاهان خود نزدیک کنید، در واقع یک چراغ رشد دارید. راه پیدا کردن چنین چراغی این است که ببینید اگر نور آن به اندازه‌ای روشن است که چشم دوختن به آن ناراحت‌کننده می‌شود، آن چراغ برای گیاه شما مناسب است.

منبع: همشهری آنلاین

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید