۱۴۰۳/۰۳/۰۲

راه اندازی آب شیرین کُن شناور برای مبارزه با خشکسالی

با هدف مقابله با بدترین خشکسالی تاریخ در کاتالونیای اسپانیا، مقامات قصد دارند ۱۳ دستگاه آب شیرین کُن شناور را در آب‌های این کشور به‌ کار گیرند.
راه اندازی آب شیرین کُن شناور برای مبارزه با خشکسالی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ با هدف مقابله با بدترین خشکسالی تاریخ در کاتالونیای اسپانیا، مقامات قصد دارند ۱۳ دستگاه آب‌شیرین‌کُن شناور را در آب‌های این کشور به‌ کار گیرند. در این میان، ۱۲ آب‌شیرین‌کُن در شمال منطقه کاستا براوا و یک مورد در شهر بارسلون راه‌اندازی خواهد شد.

در گذشته، از کشتی‌ برای تامین آب مناطق مذکور استفاده می‌شد، اما پیاده‌سازی طرح جدید به عدم بهره‌گیری از این گزینه منجر خواهد شد. برای منطقه کاستا براوا، ۱۲ کارخانه آب‌شیرین‌کُن سیّار حدود ۱۰ میلیون یورو هزینه خواهد داشت که می‌توانند حدود ۳۵ درصد از تقاضای آب منطقه شمال کاستا براوا را تامین کنند.

کارخانه مذکور همچنین، سالانه حدود ۶ درصد از مصرف کلانشهر بارسلون را تولید خواهد کرد. کارخانه آب‌شیرین‌کُن شناور هیچ‌گونه هزینه پهلوگیری ندارد، بر ترافیک دریایی تأثیر نمی‌گذارد و حدود ۴۰ هزار مترمکعب تولید روزانه دارد. این رقم تا ۵۰ درصد بیشتر از میانگین ۲۵ هزار مترمکعب در روز است که می‌توان با کشتی‌ها حمل کرد.

از نظر قیمت نیز، هزینه تولید آب، حدود ۶ یورو برای هر مترمکعب است، در حالیکه این رقم با کشتی به ۱۰ یورو در مترمکعب افزایش می‌یابد. گفتنی‌ست در اوایل سال جاری و پس از بیش از ‌هزار روز خشکسالی، دولت کاتالونیا وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده است. محدودیت‌های آب حدود شش میلیون نفر را در بارسلون و ۲۰۰ شهر دیگر تحت تاثیر قرار داده است. ساکنان بارسلون در حال حاضر، ۱۶۰ لیتر آب به ازای هر نفر در روز مصرف می‌کنند. سال گذشته نیز دولت اسپانیا، یک طرح ۲.۲ میلیارد یورویی را برای کمک به کشاورزان و مصرف‌کنندگان برای مقابله با خشکسالی‌ پایدار تصویب کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر: کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید