۱۴۰۲/۰۹/۱۷

دستیابی به ۵ محصول دانش بنیان در سیمان

مدیرعامل سیمان تهران گفت: با رونمایی از ۵ محصول دانش بنیان توانسته ایم علاوه بر ایمنی در حوزه حفاری‌های خشک و دریایی، هزینه‌ها را کاهش دهیم.
دستیابی به ۵ محصول دانش بنیان در سیمان

به گزارش اخبار ساخته ها؛ آقای حسینی گفت: ایران به عنوان دومین دارنده مخازن هیدروکربنی جهان، صنعت نفت در اقتصاد ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. کمااینکه درگذشته کشور نفت‌خیز ایران از صفر تا صد عملیات اکتشاف، تولید، پالایش و پتروشیمی در اختیار شرکت‌های خارجی بود، اما اکنون به مرز‌های خودکفایی در این صنعت راهبردی نزدیک شده ایم.
به گفته مدیرعامل سیمان تهران سیمان‌کاری چاه‌های نفت و گاز، بخش مهمی از عملیات تکمیلی حفاری چاه است و  تاثیر کیفیت سیمانکاری در افزایش طول عمر چاه نفت  بسیار زیاد است؛ بنابراین سیمان‌کاری را می‌توان از مهم‌ترین خدمات در طول عملیات حفاری چاه‌های نفت یا گاز  به شمار آورد.

او می‌گوید: عمر چاه، میزان تولید و مدت بهره ‎دهی آن به مقدار وسیع  بستگی به درجه موفقیت این خدمات دارد. علاوه بر مسئله ایمنی و کاهش هزینه در حفاری‌های خشکی و دریایی، مسئله زیست‌محیطی مربوط به مواد شیمیایی به علت حفاظت سفره آب‌ها در حین و پس از حفاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

حسینی گفت: سیمان تهران اولین تولیدکننده سیمان حفاری چاه نفت در خاورمیانه  است و در طول ۷ دهه همواره متعهد به تولید مستمر و با کیفیت این محصول بوده و در طول این مدت علاوه بر ارتقاء کیفیت سیمان‌های تولیدی سعی در رفع سایر نیاز‌های صنعت نفت در بخش سیمانکاری چاه نفت و گاز داشته است.

 او گفت: امسال هم با راه اندازی بخش نوآوری و فعالیت‌های دانش بنیان شهدای سیمان تهران، علاوه بر تلاش در بومی سازی نیاز‌های صنعت سیمان، در حوزه فرآیند سیمان کاری چاه نفت نیز اقدامات ارزشمندی صورت پذیرفته است.محصولات دانش بنیانی که امروز تولید شده شامل سیمان فوق سبک، سیمان الاستیک، سیمان تقویت شده، سیمان هوشمند خودترمیم شونده، سیمان هوشمند خودحسگر است که مزایای این محصولات، افزایش طول عمر چاه، کاهش هزینه‌های تعمیرات و حفاری چاه ­های  نفت و گاز، افزایش تولید نفت و گاز در چاه­‌هایی که از این سیمان‌ها استفاده می‌کنند، است.

پیش از این هم الیاسی معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با ارزشمند دانستن دست آورد‌های جدید شرکت سیمان تهران در حوزه دانش بنیان، تاثیر این محصولات بر کیفیت و کمیت تولید چاه‌های نفت و گاز را با اهمیت دانست.

او اعلام کرده بود در مسیر دستیابی به محصولات دانش بنیان آن چیزی که بیش از همه اهمیت دارد نیاز سنجی و سپس ورود خود شرکت‌های تولیدی و صنعتی به این عرصه است  و امروز شاهد این مهم در شرکت سیمان تهران هستیم.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید