۱۴۰۲/۱۲/۰۷

افزایش ۲۷درصدی ورودی سدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته

سخنگوی صنعت آب از افزایش ۲۷درصدی ورودی سد ها نسبت به سال گذشته خبرداد.
افزایش ۲۷درصدی ورودی سدها نسبت به مدت مشابه سال گذشته

به گزارش اخبار ساخته ها؛ فیروز قاسم‌زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب و سخنگوی صنعت آب کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه با توضیحاتی در خصوص وضعیت فعلی مخازن آبی کشور گفت: امسال در مناطق مختلف کشور شاهد نامتوازنی بارش بودیم که به طبع آن منجر به نامتوازنی آب تولیدی و در نهایت کاهش ورودی آب به مخازن سطحی و سدها شد.

وی افزود: این در حالی است که بارندگی خوبی در غرب کشور داشتیم و رودخانه‌های کارون، کرخه و زاینده‌رود حجم دریافتی خوبی داشتند و اکنون سدهای آنها نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

قاسم‌زاده با بیان اینکه ورودی سدهای کشور نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد افزایش داشته است، گفت: با این حال اگر بخواهیم با متوسط ۵ سال گذشته مقایسه کنیم، در ورودی مخازن ۱۴ درصد کاهش داشته‌ایم که این میزان در برخی مناطق به ۴۰ درصد نیز رسیده است، چرا که ورودی برخی سدها مانند سد دوستی یا سد نهند یا سدهای استان گلستان صفر بوده و برخی رودخانه‌های دائمی، یا به رودخانه فصلی تبدیل شده یا خشک شده‌اند.

سخنگوی صنعت آب کشور بیان داشت: در برخی حوزه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش ورودی به مخازن سدها و در برخی دیگر از حوزه‌ها نیز به همین میزان افزایش داشته‌ایم.

قاسم‌زاده با بیان اینکه ۵۱ درصد حجم مخازن کشور دارای خشک‌شدگی است، خاطرنشان کرد: این میزان برای این فصل از سال عدد مناسبی است.

وی تأکید کرد: اکنون معادل ۲۵.۳ میلیارد مترمکعب و تقریباً معادل متوسط ۵ ساله در مخازن کشور آب موجود است.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: انتظار هست که با همین حجم مخازن، بتوانیم تأمین خوبی در سطح کشور انجام دهیم.

انتهای پیام/

منبع خبر: مهر

برچسب ها

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید