۱۴۰۳/۰۳/۲۸

مسکن رویای ناتمام کارگران

رئیس فراکسیون کارگری مجلس خواستار حل مشکل مسکن کارگران به صورت جدی در شورای عالی کار شده است.
مسکن رویای ناتمام کارگران

به گزارش اخبار ساخته ها؛ "مسکن" یکی از مهمترین مشکلات کارگران است. چرا که با افزایش و نوسانات قیمت مسکن در بازار،توان کارگران برای تهیه آن دشوار شده است. آمارها حکایت از این دارد که نزدیک به 70درصد درآمد کارگران صرف اجاره بها و  تأمین مسکن می شود.

قیمت سرسام‌آور مسکن و به تبع آن اجاره بهای سنگین عملا بیش از نصف حقوق کارگران را می‌بلعد و حال در شرایطی که حتی کارگران برای پرداخت اجاره در تنگناهای مالی هستند، دیگر توانی مالی برای خرید خانه حتی به شرط دریافت وام هم ندارند.

چندی پیش بود که علی حسین رعیتی فرد, معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امنیت شغلی، مسکن و معیشت از مشکلات اصلی جامعه کارگری است.

همچنین چندی پیش بود که آیت اسدی,عضو کارگری شورایعالی کار با بیان اینکه تا کنون هیچ اقدامی برای کارگران در راستای قرارگاه مسکن نشده است گفت:با دستمزد فعلی کارگران توان پرداخت اجاره خانه ندارند چه برسد به خرید خانه.

اسدی درباره آخرین وضعیت مصوبات جلسه شورای عالی کار پیرامون ایجاد قرارگاه مسکن کارگران گفت:یکی از مصوبات ایجاد قرارگاه مسکن کارگری بود که با تغییر معاونت تعاون باعث ایجاد تعلل در فرآیند اجرا شد. طبق قولی که داده اند قرار است تا پایان سال اقداماتی برای کارگران انجام دهند.

عضو کارگری شورایعالی کار تاکید کرد: ما از هر طرح و برنامه‌ای که به معیشت کارگران کمک کند استقبال می‌کنیم؛ در رابطه با مسکن کارگری نیز پیشنهادات و راهکارهایی داریم که اگر به آن عمل کنند، تا اندازه‌ای مشکلات مسکن کارگران حل می‌شود وگرنه در شرایط فعلی، کارگران توان پرداخت اجاره خانه ندارند چه برسد به خرید خانه.

دولت طی سال های اخیر با استفاده از طرح های مختلفی مثل مسکن مهر، اقدام ملی مسکن و طرح نهضت ملی مسکن تلاش کرده تا به تعهدات مسکن سازی خود در قبال اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه عمل کند. اما به نظر می آید که گرچه موفقیت های نسبتا خوبی در این مسیر به دست آورده اما هنوز نتوانسته این دغدغه را برای مردم فرودست حل کند. علاوه بر این، هر روز بر مشکلات مسکن نیز افزوده می شود.

شورای عالی کار مشکل تأمین مسکن کارگران را بطور جدی پیگیر شود

علی بابایی کارنامی,رئیس فراکسیون کارگری در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی درباره مسکن کارگران بیان کرده است:  از دولت درخواست داریم در مسئله مسکن کارگران دخالت نادرست نداشته باشد و همچنین موضوعات مربوط به کارگران به ویژه مسکن توسط گروهی متشکل از نماینده‌ای از کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار به جد پیگیری شود.

وی ادامه داد: تامین مسکن کارگران از وظایف اصلی دولت و کارفرمایان است. مطابق ماده 31قانون اساسی "داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند"؛  که بر اساس این اصل، دولت‌ها موظف به تأمین آن شده‌اند.

نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تأمین مسکن حمایتی و ارزان قیمت از وظایف دولت است، افزود: مسکن یکی از شاخص‌های رفاهی محسوب می‌شود که دولت می‌تواند از طریق تعاونی مسکن اقدام به تهیه آن کند.

رئیس فراکسیون کارگری در مجلس شورای اسلامی، گفت: از تمام متولیان حوزه کارگری درخواست دارم به جای ورود به مباحث حاشیه‌ای سه مولفه اساسی مسکن، معیشت و دستمزد کارگران را در دستور کار قرار دهند تا انگیزه شغلی از آنها ساقط نشود و جلسه‌ای با نمایندگان در شورای عالی کار برگزار کنند و این شورا به صورت ویژه و هر چه سریع‌تر مسکن کارگران را پیگیری کند.

دولت در مسئله مسکن کارگران دخالت نادرست نداشته باشد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، اظهار داشت: از دولت درخواست داریم در مسئله مسکن کارگران دخالت نادرست نداشته باشد و آنچه قانون مشخص کرده به مرحله اجرا دربیاورد و همچنین موضوعات مربوط به کارگران به ویژه مسکن توسط گروهی متشکل از نماینده‌ای از کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار به جد پیگیری شود.  

بابایی گفت: مسکن کارگری به دلیل بار مالی که دارد باید از طرف دولت برای آن لایحه ارائه شود، مجلس نمی‌تواند مسئله‌ای که بار مالی دارد را به عنوان طرح، تصویب کند بر همین اساس این موضوع نیازمند لایحه دولت و همکاری مجلس است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید