۱۴۰۳/۰۳/۲۸

قوانین لوله کشی ساختمان

قوانین لوله کشی ساختمان برای یک تاسیسات چی خیلی مهم است پس باید یاد بگیریم
قوانین لوله کشی ساختمان

به گزارش اخبار ساخته ها؛ هر کسب و کاری در زندگی یک سری اصول و قواعد مخصوص به خودش را دارد و شغل لوله کشی ساختمان ، نه تنها از این قاعده مستثنی نیست؛ بلکه از اهمیت بیشتری هم برخوردار است؛ چرا که در کیفیت آب رسانی ساکنان یک ساختمان تاثیر گذار است.

بستر لوله کشی ساختمان

اولین اصولی که برای لوله کشی ساختمان، بررسی می‌کنیم، بستر لوله کشی ساختمان است. زمانی که لوله‌ها در داخل زمین قرار می‌دهید، باید توجه کنید که بستر لوله کشی نباید بسیار عمیق باشد و همین طور سطحی؛ چرا که قرار دادن لوله‌ها در عمق بالا، در اثر نیرویی که از خاک به آن وارد می‌شود، لوله را با مشکل مواجه کرده و همین طور در زمان خرابی تعمیرکار نمی‌تواند به راحتی آن را رفع و رجوع کند.به همین دلیل لوله با توجه به ساختمان، باید در عمق مناسب قرار بگیرد.

کیفیت آب لوله کشی ساختمان

یکی دیگر از قواعد و اصول لوله کشی ساختمان، کیفیت آب آن است. لوله کشی ساختمان باید با توجه به رعایت استانداردهای تایین شده، طوری انجام شود که آب با کیفیت بالا در اختیار ساکنان باشد. آب آشامیدنی باید بدون تغییر رنگ و مزه باشد؛ از این رو لوله‌هایی که در این کار استفاده می‌شوند باید دارای تاییدیه استانداردهای لازم باشند تا نه تنها آبرسانی با کیفیت داشته باشند؛ بلکه دچار نشتی هم نشوند و طول عمر خوبی کنند.

همچنین برای برخورداری از آب تمیز، چند خروجی در ساختمان قرار می‌گیرد تا در زمان‌های به خصوص آب به راحتی در اختیار باشد.

ضمنا بهره‌گیری از پمپ در ساختمان به فرآیند آبرسانی کمک زیادی می‌کند.

طراحی و اجرای سیستم لوله کشی ساختمان

لوله کشی ساختمان باید مطابق با نقشه‌ای که با توجه به ساختمان طراحی شده است انجام شود. طراحی و اجرای لوله کشی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید طوری باشد که فاضلاب و مواد دیگر با استفاده از لوله‌ها به فاضلاب وارد شده و سپس به فاضلاب شهری ریخته شود. از طرفی به کارگیری از سیفون در لوله‌های فاضلاب بسیار مهم است؛ چون که از بروز بوی بد جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهد حشرات در فاضلاب تجمع کرده و به فضای داخلی وارد شوند.

لوله‌های پلیمری در ساختمان

برای لوله کشی آب سرد و گرم، لوله‌های پلیمری، از مدل‌های معروف و محبوب به شمار می‌رود و حدودا ۲۰ سال است که از آن در سیستم آبرسانی به کار می‌برند. لوله‌های پلیمری وزن بسیار پایینی دارند و با گذشت زمان رسوب نمی‌گیرند و از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند. با توجه به این لوله‌های پلیمری مزایای زیادی دارند؛ اما اگر از آن‌ها در سیستم لوله کشی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند؛ چرا که در مقابل آن مقاومت زیادی ندارند و آسیب می‌بینند.

شیب لوله کشی ساختمان

این که لوله‌ها با چه شیبی در ساختمان قرار بگیرند، اهمیت زیادی دارد. شیب بندی لوله‌ها باید طوری باشد که محل قرارگیری منبع آب از جایی که آب به آن هدایت می‌شود، بالاتر باشد و این قاعده هم در لوله آب و هم در لوله فاضلاب به کار گرفته شده تا از لوله دچار گرفتگی نشود. ضمنا لوله‌ها باید طوری قرار بگیرند که وزن اضافی روی آن‌ها نباشد؛ تا آسیب زیادی نبینند. بیشتر افراد به اشتباه از لوله‌ها برای شیرآلات، کلکتور و …. به عنوان پشتیبان استفاده کرده و وزن‌شان را روی لوله می‌اندازند؛ در صورتی که این کار به لوله آسیب می‌رساند.

ظرفیت لوله کشی ساختمان

لوله‌ها باید گنجایش کافی داشته باشند بخصوص برای لوله کشی فاضلاب تا مواد زائد و فضولات در آن انباشته نشوند. در طراحی بعضی از ساختمان‌ها به این مسئله توجه زیادی نمی‌کنند به همین دلیل لوله‌ها پر شده و نیاز به تخلیه پیدا می‌کند. زمانی که لوله فاضلاب و لوله ساختمان پر شود، آب و مواد داخل آن را پس زده و بوی بدی تولید می‌کند؛ از این رو یکی از قوانین لوله کشی ساختمان این است که لوله‌ها ظرفیت خوبی داشته باشند.

خوردگی لوله در لوله کشی ساختمان

یکی دیگر از قوانین و اصولی که می‌توان به آن اشاره کرد، خوردگی لوله‌هاست، در گذشته از لوله‌های آهنی استفاده زیادی می‌شد و هم اکنون در بعضی از ساختمان‌ها هم به کار می‌روند. این نوع لوله‌ها به مرور زمان دچار خوردگی شده و باعث آسیب دیدن بافت ساختمان می‌شود به همین دلیل در استانداردهای لوله کشی ساختمان، توصیه می‌شود تا حدالامکان از نوع لوله استفاده نشود.

 

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید