۱۴۰۱/۰۹/۰۷

فرهنگ غذای ایرانی در جشنواره ملی آش زنجان

شهرداری زنجان اقدامات لازم برای برگزاری جشنواره آش ایرانی را انجام می‌دهد.
فرهنگ غذای ایرانی در جشنواره ملی آش زنجان

 به‌گزارش اخبار ساخته‌ها ؛ علیرضا فیروزفر شهردار زنجان با اشاره به اینکه دیگ‌های جشنواره آش ایرانی نمادی از فرهنگ و سنت مردم زنجان است، گفت: زنجان همان‌طور که شهر شور و شعور حسینی است، شهر شور و نشاط است.

شهردار زنجان افزود: شهرداری زنجان اقدامات لازم برای برگزاری جشنواره آش ایرانی را انجام می‌دهد و فضاسازی و زیباسازی محوطه و محیط جشنواره از اقدامات شهرداری زنجان است و در طول برگزاری این جشنواره شهرداری زنجان برنامه‌های متعددی اجرا خواهد کرد.

او بیان کرد: در کنار معرفی فرهنگ غذای ایرانی در جشنواره ملی آش، روحیه تعامل‌پذیری و مهمان‌نوازی مردم زنجان هم به نمایش گذاشته می‌شود. شهرداری زنجان توسعه زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری را در دستور کار خود قرار داده و ایجاد برنامه‌ها و مشوق‌هایی برای جشنواره آش زنجان پیش‌بینی کرده است.

فیروزفر افزود: جشنواره آش می‌تواند با احیای فرهنگ‌ها، گردهم آوردن اقوام، رنگ‌ها و سنت‌ها موجب تقویت ارتباطات بین فرهنگی، تفاهم و همدلی شود. همچنین در تقویت و توسعه نشاط اجتماعی نیز مفید واقع‌ شده است.

سید سعید صفوی مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان با تأیید برگزاری جشنواره در نیمه دوم مهرماه و گفت: همزمان با این جشنواره نمایشگاه صنایع‌دستی با حضور هنرمندان ۳۱ استان کشور برپا می‌شود. به علت شرایط آب و هوایی که در پاییز بر زنجان حاکم می‌شود، این جشنواره در فضای سربسته و در یکی از کریدور‌های نمایشگاه بین‌المللی کاسپین برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان در این جلسه افزود: در این جشنواره ملی، اقوام مختلف ایرانی به دعوت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان، به این شهر می‌روند و با برپایی دیگ‌های بزرگ آش به روش و سبک و سیاق سنتی در محل برگزاری جشنواره، اقدام به پختن آش و نمایش آداب‌ورسوم و سنت‌های خود می‌کنند.

 او بیان کرد: توسعه گردشگری، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال را در پی دارد و از این نظر شهرداری‌ها منتفع می شوند.

منبع ؛اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان

انتهای پیام/

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید