۱۴۰۲/۰۹/۱۱
دیروز همین‌جا، هشتم مرداد

یادی از یک استاد موسیقی ایرانی و یک جامعه‌شناس

43 سال پیش در چنین روزی در سال 1359، سلیمان روح‌افزا، و 22 سال پیش در چنین روزی در سال 1380، امیرحسین آریان‌پور بدرود زندگی گفتند.
یادی از یک استاد موسیقی ایرانی و یک جامعه‌شناس
لیست صوت ها
1 -دیروز همین‌جا، 8 مرداد_68730410

به گزارش خبرنگار پایگاه اخبار ساخته‌ها؛ امروز یکشنبه هشتم مرداد ماه 1402 خورشیدی، یکصد و سی‌ و دومین روز سال جاری، برابر است با سی‌ام جولای 2023 میلادی و دوازدهم محرم 1445 هجری قمری.

43 سال پیش در چنین روزی در سال 1359، سلیمان روح‌افزا ـ نوازنده‌ تار ـ بدرود زندگی گفت.

سلیمان روح‌افزا در سال 1286 در تهران به دنیا آمد. در کودکی به فراگیری ضرب پرداخت و در دوره‌ نوجوانی نزد استادان گمنام قاجار نوازندگی تار را دنبال کرد. بعدها به مکتب استاد مرتضی نی‌داوود راه یافت و از او رموز نواختن تار از جمله سرعت پنجه، شفافیت مضراب‌ها و ریزهای تند و سریع و حرکت دست چپ را آموخت.

                                                                                     

سلیمان روح‌افزا جزء اولین گروه مدرسان «مدرسه‌ عالی موسیقی» بود. او از سال 1323 همکاری با رادیو را آغاز کرد. هنگامی که استاد موسی معروفی ـ نوازنده‌ نامدار تار ـ تصمیم گرفت ردیف موسیقی خود را ضبط کند، از میان نوازندگان تار، به دلیل تسلط کامل در ردیف‌نوازی، روح‌افزا را برای ضبط برگزید. ضبط نوارها یک سال به درازا کشید. در هر نوار، موسی خان نام گوشه‌ها را می‌برد، سپس صدای تار روح‌افزا به گوش می‌رسد.

سلیمان روح‌افزا ـ نوازنده‌ چیره‌دست تار ـ در 8 مرداد 1359 در 73 سالگی چشم از جهان فروبست.

                                                                               ***********************************************************

 22 سال پیش در چنین روزی در سال 1380، امیرحسین آریان‌پور ـ جامعه‌شناس، پژوهشگر، نویسنده و مترجم ـ بدرود زندگی گفت.

امیرحسین آریان‌پور در سال 1303 در تهران به دنیا آمد. او از نظریه‌پردازان در علم جامعه‌شناسی و علوم اجتماعی به شمار می‌آید و در گسترش آن، بیشترین تلاش‌ها و خدمات را در حوزه‌ پژوهش و تحقیق به عمل آورده است. آریان‌پور در سه زمینه‌ انسان‌شناسی، جامعه‌شناسی و حقیقت‌شناسی گام‌های ارزنده‌ای برداشته و خلاقیت علمی را با درونمایه‌ جنبه‌های اخلاقی دانش و پژوهش به عنوان وجه مشخصه‌ تلاش‌هایش همراه کرده است.

                                                                                                     

کار عظیم آریان‌پور، تدوین «فرهنگ تفصیلی علوم اجتماعی» (در حوزه‌ فرهنگ فلسفه و جامعه‌شناسی)، به چهار زبان فارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی ا‌ست که در مدت بیش از 40 سال کار تهیه و گردآوری آن به درازا کشید. ابتکار ترجمه‌ پسوند "ism" به «گرایی» از آن امیرحسین آریان‌پور است. وی در مقدمه‌ ترجمه‌ «سیر فلسفه در ایران»، به این نکته اشاره کرده است.

امیرحسین آریان‌پور ـ جامعه‌شناس، پژوهشگر، نویسنده و مترجم ـ در 8 مرداد 1380 در 77 سالگی در تهران شمع وجودش خاموش گشت و در آرامگاه در بهشت زهرا در خاک آرمید.

موسیقی استفاده‌شده در این پادکست:

تارنوازی: ردیف شور؛ درآمد اول تا چهارم

نوازنده: سلیمان روح‌افزا

بازنویسی، تنظیم و اجرا: آرش امجدی

تهیه‌کننده رادیویی: انسیه سمیع‌ پور

کانال تلگرام «دیروز همین‌جا»:

https://t.me/diroozhaminja

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها