۱۴۰۲/۰۷/۱۲

ناودانی و انواع آن

امروزه با پیشرفت صنعت معماری از محصولات فولادی به وفور در ساختمان سازی استفاده می شود. یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز، ناودانی می باشد. این سازه فولادی از محبوبیت خاصی برخوردار است.
ناودانی و انواع آن

به گزارش  اخبار ساخته ها؛ ناودانی نوعی پروفیل‌ فولادی با مقطع باز به شکل U یا C است که به آن کانال نیز گفته می‌شود. همان‌طور که از سطح مقطع آن پیداست، ناودانی دارای یک جان و دو بال است که به دو حالت عمود بر هم با زاویه 90 درجه و یا انحنادار به یکدیگر متصل می‌شوند. این پروفیل سرعت نصب خوبی دارد و در مدت‌زمان کوتاهی در محل از قبل مشخص‌شده نصب می‌شود و برای استفاده در دهانه‌ها و خرپاها بسیار مناسب است. همچنین ناودانی‌ها معمولاً عمر طولانی دارند و از نظر اقتصادی نیز به‌صرفه هستند.

 ناودانی به دلیل وزن سبک و انعطاف‌پذیرتر بودن از سایر مقاطع فولادی، کاربردهای متنوعی در ساختمان دارد. انعطاف‌پذیری ناودانی موجب می‌شود که در شرایط لازم بتوان آن را به شکل موردنظر درآورد. البته ناودانی معایبی نیز دارد که یکی از آن‌ها کمتر بودن مقاومت این قطعه نسبت به دیگر مقاطع فولادی است.

 

انواع ناودانی

ناودانی فابریک

در این روش تولید ناودانی ابتدا شمش فولادی در کوره‌هایی با ویژگی خاص ذوب می‌شود. بعدازآن فرآیندهای دیگری روی شمش اعمال شده و به حالت ناودانی درآورده می‌شود. این روش تولید ناودانی را نورد شده یا فابریک می‌نامند. تولید این پروفیل ساختمانی با استفاده از نورد می‌تواند با نورد گرم یا سرد انجام شود. در تولید ناودانی به روش نورد گرم بعدازاینکه شمش در کوره مخصوص به دمای مشخصی رسید، آن را از غلتک‌هایی عبور می‌دهند تا شکل موردنظر را پیدا کند. در فرایند نورد گرم حرارت شمش به بالای 926 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. البته ناودانی‌های تولیدشده با روش نورد گرم کیفیت چندانی ندارند، زیرا در این روش فرصت کافی برای تولید و شکل‌گیری وجود ندارد.

ناودانی پرسی

ماده اولیه‌ای که با استفاده از آن ناودانی را به روش پرسی تولید می‌کنند، ورق فولادی است. برای این کار ابتدا ورق را در ضخامت موردنظر برش می‌دهند. در مرحله بعدی ورق برش داده شده را از قسمتی که از قبل مشخص شده خم می‌کنند تا ناودانی شکل نهایی خود را بگیرد. کیفیت ناودانی تولیدشده به این روش از روش فابریک اندکی پایین‌تر است.

ناودانی ساده

ناودانی‌های ساده می‌توانند به روش نورد گرم یا سرد یا با استفاده از دستگاه پرس تولید شوند. ناودانی ساده با استفاده از ورق فولادی ساده ساخته می‌شود و در سایزهای مختلف از 5 تا 22 موجود است. ارتفاع این ناودانی بین 30 میلی‌متر تا 400 میلی‌متر است. از این ناودانی در مواردی مثل ساخت پل‌های باربر، ساخت قاب و چارچوب برای دستگاه‌های صنعتی، اتاق اتومبیل و ... استفاده می‌شود.

ناودانی مشبک

ناودانی مشبک نوع دیگری از ناودانی است که روی آن برخلاف ناودانی ساده سوراخ‌هایی ایجاد شده است. از این سوراخ‌ها برای کاربردهایی مانند بستن پیچ و مهره استفاده می‌شود. به دلیل ظاهر سوراخ شده این نوع ناودانی که شکلی شبکه‌شبکه ایجاد می‌کند، به آن ناودانی مشبک می‌گویند. از ناودانی مشبک برای تولید قفسه و سازه‌های سبک فولادی استفاده می‌شود.

ناودانی سبک

منظور از ناودانی سبک این است که این ناودانی وزنی پایین‌تر از وزن تعیین‌شده در جدول اشتال ناودانی دارد. ناودانی‌های سبک بیشتر در مواردی مانند مرمت بناها، ساخت چارچوب، اسکلت کامیون‌ها، سازه‌های دریایی و ... به‌کار می‌روند.

ناودانی سنگین

ناودانی سنگین نیز به این معنی است که وزن آن مطابق با استانداردهای مشخص‌شده در جدول اشتال است. جدول اشتال یا جدول تحمل بار ناودانی معیاری است که استاندارد بودن یا نبودن این قطعه فولادی را مشخص می‌کند و از این نظر بسیار حائز اهمیت است. به‌صورت کلی می‌توان گفت ناودانی سبک از نظر ابعاد، وزن، الگوی تولید، استانداردهای جدول اشتال، کاربرد و قیمت با ناودانی سنگین تفاوت دارد. برای پروژه‌های بزرگ و حجیم صنعتی از ناودانی‌های سنگین استفاده می‌شود. 

ناودانی آلومینیوم

اگر می‌خواهید ناودانی سبکی تهیه کنید، نوع آلومینیومی برای شما مناسب‌تر از انواع دیگر است. همچنین ناودانی آلومینیومی بیشتر حالت دکوراتیو دارد و برای زیبا کردن نمای ظاهری ساختمان‌های لوکس به‌کار می‌رود. ناودانی‌های استیل نیز ازجمله ناودانی‌هایی هستند که کاربرد زیادی دارند.

ناودانی استیل

با توجه به اینکه استیل خاصیت ضد زنگ دارد، در مناطقی که میزان بارندگی و رطوبت بالاست و ساختمان در معرض خوردگی قرار دارد، این جنس از ناودانی بسیار مناسب است.

ناودانی گالوانیزه

ناودانی‌های گالوانیزه نیز برای استفاده در ستون‌ها و سقف‌ها بسیار مناسب هستند. هر یک از انواع ناودانی در مدل‌ها، ضخامت‌ها و سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند. حتی مشتری می‌تواند در صورت نیاز ابعاد مشخصی از ناودانی به همراه جنس موردنظر را سفارش دهد و ناودانی سفارشی‌سازی‌شده‌ای را مطابق نیاز خود تحویل بگیرد. مشخصاتی مانند پهنای جان، ضخامت بال، پهنای بال، ارتفاع جان، سطح مقطع و ... در ناودانی‌ها اهمیت زیادی دارد و هرگونه تفاوتی در هر یک از این موارد در عملکرد نهایی ناودانی تأثیرگذار است.

انواع ناودانی شیروانی

یکی از انواع ناودانی که برای هدایت آب از بام خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، ناودانی شیروانی است. این ناودانی کمک می‌کند تا آبی که در اثر بارش برف و باران بر پشت‌بام خانه وجود دارد، به پایین سرازیر شده و روی بام تجمع نکند. ناودانی شیروانی را معمولاً از جنس گالوانیزه یا استیل می‌سازند تا در برابر زنگ‌زدگی و رطوبت مقاوم باشد. دو نوع ناودانی شیروانی در بازار وجود دارند که به نسبت دیگر انواع کاربرد بیشتری دارند: ناودانی لندنی و ناودانی جعبه‌ای.

 

استانداردهای ناودانی

ناودانی UPE

ناودانی‌ها را به دو شکل U و C تولید می‌کنند. با توجه به شکل ناودانی‌ها، استانداردهای UPN و UPE برای آن‌ها تعریف‌شده‌اند. استاندارد UPE برای ناودانی‌هایی به شکل C استفاده شده است.

ناودانی UPN

استاندارد UPN برای ناودانی‌هایی که به شکل U تولیدشده‌اند، استفاده می‌شود. استانداردهای DIN-1026، NF A 45-255 و DIN EN ISO12944-3 نیز برای ناودانی در کشورهای متفاوت تعریف‌شده‌اند.

 

کاربرد انواع ناودانی در ساختمان 

ناودانی ازجمله پرکاربردترین پروفیل‌های ساختمانی است که سازندگان قطعات فولادی به تولید آن می‌پردازند. با توجه به مشخصات فنی ناودانی مانند پهنا و ضخامت بال، ارتفاع جان، مساحت مقطع و ... کاربردهای متفاوتی را می‌توان برای آن در نظر گرفت. ناودانی‌ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند اما اصلی‌ترین آن کاربرد ناودانی در ساختمان‌ است. در ساختمان‌سازی هم بیشترین مورداستفاده‌ای که از ناودانی می‌شود برای ساخت دیوار، پشت‌بام، ساخت چارچوب در و پنجره، ساخت نمای ساختمان است. 

 

انتهای پیام/

منبع خبر: فولاد ایران

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرسنجی
قیمت ها