۱۴۰۳/۰۳/۰۶

مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران از تغییرات انجام شده در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز امسال خبر داد.
مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود

به گزارش اخبار ساخته ها از سازمان توسعه تجارت ایران، «سید محمدصادق قنادزاده» با بیان اینکه ۲۹ مهرماه به عنوان روز ملی تجلیل از صادرکنندگان ملی و نمونه شناخته می‌شود، در مورد فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه گفت: فرایند ثبت نام و ارزیابی صادرکنندگان نمونه از چند ماه قبل شروع شده است که یک بخش از این ارزیابی، شامل خود اظهاری و بخشی هم شامل آمار عملکرد صادرات شرکت‌هاست.

قائم مقام ستاد روز ملی صادرات با بیان اینکه امسال به لحاظ شکلی و محتوایی تغییرات اساسی در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه و ممتاز انجام شده است، افزود: از نظر شکلی مهم‌ترین تغییر این است که فرایند انتخاب صادرکننده نمونه به صورت سامانه‌ای انجام شده است، به طوری که عمده ارزیابی از صورت دستی و کارگروهی خارج و به صورت سامانه‌ای و فراخوان داده از طریق سامانه‌های رسمی کشور انجام شده است.

قنادزاده تاکید کرد: این شیوه ارزیابی باعث شده شفافیت و دقت در فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه امسال افزایش و حواشی کاهش یابد.

معاون ارتقای کسب و کارهای بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با اشاره به تعداد شرکت‌ها و صادرکنندگانی که امسال مورد تجلیل قرار خواهند گرفت، گفت: امسال و همزمان با روز ملی صادرات در مجموع از ۵۰ صادرکننده نمونه تجلیل می‌شود که ۴۰ مورد از این انتخاب‌ها، در حوزه کالایی خواهد بود که در گروه‌های کالایی مختلف دسته‌بندی شده‌اند و بسته به شاخص‌های اعلام شده ،منتخبان هر گروه کالایی انتخاب می‌شوند.

قنادزاده با اشاره به اهمیت صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالاتر، افزود: امسال پنج مورد از صادرکنندگان برتر را از میان شرکت‌های صاحب محصولات با ارزش افزوده بالاتر و شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انتخاب خواهیم کرد.

قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات ادامه‌داد: امسال و در روز ملی صادرات متفاوت از سال‌های گذشته از یک تعاونی برتر نیز تجلیل می‌شود. همچنین از بین‌ ‎SME ها (شرکت‌های کوچک و متوسط) یک منتخب و از میان شرکت های مدیریت صادرات نیز یک شرکت در میان صادرکنندگان برتر حضور خواهد داشت و در نهایت پنج مورد از صادرکنندگان نمونه و برتر امسال از بین شرکت‌های حوزه صادرات خدمات اعم از خدمات فنی و مهندسی، گردشگری، صنایع خلاق و غیره انتخاب خواهند شد.

به گفته وی، در مجموع و در کنار صادرکنندگان ممتاز، ۵۰ صادرکننده نمونه انتخاب و تندیس صادرکننده برتر به آنان تقدیم می‌شود.

قنادزاده اضافه‌کرد: امسال نزدیک به ۵۵۰ تقاضا برای حضور در فرایند صادرکننده نمونه داشتیم که از هفته‌ها قبل ارزیابی این تقاضاها در دستگاه‌های مختلف و براساس شاخص‌های تدوین شده آغاز شده و بخشی هم که به صورت سامانه‌ای و ارزیابی کمی بوده، در حال انجام است و در نهایت طی روزهای آینده اسامی صادرکنندگان نمونه نهایی و در روز ملی صادرات اعلام می‌شود.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، ۲۹ مهرماه و همزمان با روز ملی صادرات، تندیس برترین صادرکنندگان کشور با حضور رئیس جمهور اهدا خواهد شد و از آنان تقدیر می‌شود.

به گفته قائم مقام ستاد برگزاری روز ملی صادرات، این مراسم با حضور تعدادی از وزرا، نمایندگان اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف کشور، فعالان اقتصادی، صادرکنندگان نمونه و ممتاز ادوار مختلف، نمایندگان مجلس و نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید