۱۴۰۳/۰۴/۰۴

رشد ۱۶۰ درصدی هزینه ساخت مسکن

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمران گفت:معاملات مسکن در تهران طی یک ماه به ۱۵۰۰معامله رسیده در حالیکه باید بالغ بر ۲۰هزار فقره معامله در ماه صورت گیرد.
رشد ۱۶۰ درصدی هزینه ساخت مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛ رکود معاملات مسکن به خصوص در تهران این موضوع را دربازار مسکن به شدت تقویت کرده است که سازندگان مسکن علاقه ای به ساخت و ساز ندارند.

این عدم رغبت ورود سازندگان به بخش مسکن و عرصه ساخت و ساز باعث شده تا تقاضای مسکن بیشتر از قبل از عرضه مسکن پیشی بگیرد. کارشناسان مسکن این عدم تعادل میان تقاضا و عرضه مسکن را تهدید بزرگی در آینده بخش مسکن می دانند.

آنان می گویند معاملات مسکن به قدری کاهش یافته است که این افت معاملات را تهدیدی بزرگ برای تولید مسکن می دانند.

خشایار باقر پور مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران در پاسخ به این پرسش که تعداد معاملات مسکن در تهران به شدت افت کرده است آیا این مساله در آینده چه تاثیری بر قیمت مسکن و در نهایت بخش مسکن خواهد داشت؟ گفت: طبق آمارهای ارائه شده میزان معاملات مسکن در تهران در یک ماه حتی به ۱۵۰۰ معامله هم رسیده است. این در حالیست که باید تعداد معاملات مسکن بالغ بر ۲۰ هزار فقره در ماه باشد.

او با تاکید بر اینکه کاهش تولید مسکن نقش موثری بر بالا رفتن قیمت و کاهش قدرت خرید خانوارها خواهد داشت ادامه داد: اگر می خواهیم بازار مسکن در وضعیت مطلوب به سر ببرد باید به سمت تولید و عرضه مسکن حرکت کنیم. طرح تولید مسکن اقتصادی که ماههاست مطرح شده با همین هدف بوده است.

باقرپور با تاکید بر اینکه ساخت مسکن اقتصادی نقش موثری در مهار تورم دارد اظهار داشت: تولید مسکن کوچک متراژ و یا همان مسکن اقتصادی مغایر با فرآیندهای ایرانی اسلامی نیست. اینکه اعلام می کنند مسکن کوچک متراژ و اقتصادی خلاف فرزند آوری است را با دلیل و عدله محکم ثابت می کنیم که اشتباه است.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمران تهران ادامه داد: تغییر متراژ برای مسکن اقتصادی با متراژ ۲۵ تا ۹۰ متری با همین هدف کلید زده شد و به محض کلنگ زنی این پروژه، قطعا اولین اقدام ما ساخت یک نمونه مسکن کوچک متراژ به عنوان پایلوت است.

باقر پور به انعقاد قرارداد ساخت مسکن های اقتصادی در قالب تفاهم نامه با اتحادیه شرکت های دانش بنیان اشاره کرده و اعلام کرد: اجرای این پروژه ها به صورت کاملا هوشمند ساخته می شود و مسئولیت تشکل مردم نهاد بر عهده اتحادیه های تعاونی عمرانی است و با توجه به آنکه منطقه ۱۹ را به صورت پایلوت انتخاب کرده بودیم بعد از مدتی با آن مخالفت شد در نتیجه اقدام به تهیه زمین به متراژ یک میلیون متر مربع در اطراف تهران کردیم و در نتیجه ساخت ۲۰ هزار واحد در این شهرک کلید خورد.

وی تاکید کرد: ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی اقتصادی با تمام امکانات برنامه ریزی شده و این پروژه ها در قالب ایجاد تعامل و قرارداد همکاری با شرکت های دانش بنیان در حال طراحی است و به زودی اولین شهرک اقامتی تمام هوشمند و پاک کشور ساخته خواهد شد.

باقرپور در پاسخ به این پرسش که هزینه ساخت مسکن در تهران و کشور چگونه است آیا افزایش دارد؟ افزود: طبق آمارهای منتشر شده از سوی برخی نهادها و به خصوص سازمان نظام مهندسی هزینه های ساخت مسکن به دلیل گران شدن نهاده های تولید مسکن در حال افزایش و با رشد ۱۶۰ درصدی روبرو شده است.

وی در خصوص قیمت واحدهای مسکن اقتصادی گفت: با توجه به نوسانات ارزی و تغییر قیمتی که ایجاد شده است سعی کرده ایم قیمت هایی که پیش از این برای ساخت پروژه‌ها اعلام کرده بودیم تغییری نکند و در حال حاضر قیمت واحدهای مسکونی اقتصادی با حدود هر متر ۲۵ میلیون تومان آغاز می شود.

وی افزود: در حال حاضر قیمت واحدهای مسکونی با توجه به مدت زمان ساخت تغییر می‌کند بنابراین برای بسیاری از سازندگان صرفه اقتصادی دارد که هرچه زودتر واحدهای مسکونی ساخته شود چرا که با توجه به نوسانات تورمی، قیمت ها تغییر می کند.

باقر پور با اشاره به اینکه پروژه های مسکن اقتصادی در قالب چند فاز ساخته خواهد شد گفت: این واحدها ظرف مدت ۲۴ ماه ساخته می شوند و حدود شش ماه برای طراحی و اجرای آن زمان مورد نیاز است تا آن‌ها را اجرا کنیم.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران در پاسخ به این پرسش که آیا این واحدهای مسکونی اقتصادی در قالب پیش فروش به فروش خواهند رفت؟ توضیح داد: هیچ برنامه ای برای پیش فروش واحدهای مسکونی اقتصادی وجود ندارد و اگر فردی متقاضی است باید در شرکت تعاونی ها در قالب مشارکت کننده اقدام به خرید سهام کند بنابراین برنامه ای برای پیش فروش این واحدها وجود ندارد.

انتهای پیام/

منبع خبر: بازار

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید