۱۴۰۳/۰۳/۰۱

بازسازی و مرمت مسجد سفید

مسجد سفید در شهرستان مراغه بازسازی و مرمت می شود .
بازسازی و مرمت مسجد سفید

 به گزارش اخبار ساخته ها  به نقل از روابط عمومی شرکت آتی ساز ،  در راستای سیاست ها و فعالیتهای رسالت اجتماعی بنیاد مستضعفان  و شرکت بازسازی و مرمت مسجد سفید در شهرستان مراغه توسط شرکت آتی ساز صورت پذیرفت . 

  مراغه به شهر مسجد‌های تاریخی و چوبی در آذربایجان شرقی شهرت دارد. شهری که در سال‌های اخیر به دلیل کمبود اعتبار و برخی از کم توجهی و بی‌مهری‌های متولیان در راستای نگهداری و مرمت مساجد تاریخی در آستانه از دست دادن یکی از جاذبه‌های تاریخی خود بود. این شهرستان با ۱۰ مسجد شاخص تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ، از نظر معماری اسلامی و میراث ماندگار معنوی، از جمله شهر‌های صاحب سبک و شهرت در بین شهر‌های مختلف کشور به حساب می‌آید.

مساجد تاریخی این شهرستان شامل «مسجد قاضی» ، «ملا معزالدین» ، «شیخ تاج» ، «شیخ بابا» ، «ملا رستم» ، «زری (ضریر)» ، «ریحان» ، «سفید (آغ)» ، «ملامحمود» ، «طاق» و «شجاع الدوله» می‌شود که نمونه‌هایی از سبک الهام بخش معماری اسلامی را در خود به یادگار دارند.

مسجد سفید در بخش مرکزی شهرستان مراغه در داخل بافت تاریخی و فرهنگی شهر مراغه و در خیابان تازه احداث جام جم قرار دارد.مسجد سفید اثری باستانی است که به دلیل ساختار هندسی و معماری منحصر به ‌فردش به عنوان یکی از مبنا‌های اصلی ساخت بنا‌ها و مساجد تاریخی بسیاری در کشور معرفی می‌شود.

بنایی که قدمت آن به حدود ۶۰۰ سال قبل بر می‌گردد و به دوره شاه طهماسب صفوی تعلق دارد. از همین رو این اثر باستانی در سال ۸۲ به شماره ۹۱۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و حدود ۱۵ سال موضوع بازسازی آن از سوی کارشناسان میراث فرهنگی مطرح بوده است.

  نهایتاً در سال 1400 توسط شرکت آتی ساز مرمت و بازسازی گردید.  از کتیبه سنگ مرمری بالای درب ورودی مسجد معلوم می شود که این مسجد در دوره شاه طهماسب صفوی بنا گردیده است.

پلان این مسجد مستطیل شکل است که عرض آن دو برابر طول می باشد و دارای ۳ ستون چوبی مقرنس کاری شده با پای ستونهای سنگی و سقف نقاشی شده می باشد. نوررسانی این مسجد از طریق دو پنجره بزرگ جناغی شکل در دو جبهه جنوبی و چند پنجره کوچک در جبهه شرقی انجام می گیرد. کشیدگی مسجد در جهت شمال به جنوب می باشد. این مسجد دارای ورودی کوچک و زیبایی است که یک کتیبه مرمری مربوط به دوران شاه طهماسب بر بالای آن نصب شده در هشتی ورودی آن نیز کتیبه مرمری دیگری وجود دارد که نشان از قدمت و اهمیت این مسجد دارد.

نوع مالکیت بنا مسجد در مالکیت اداره اوقاف می باشد و مغازه های اطراف آن نیز وقف مسجد می باشد. نوع بهره برداری و خصوصیات بارز بنا همچنان کاربری مسجد را دارا می باشد. سرستونها و شاه تیرها، تیرها و پرده های چوبی این مسجد همگی دارای انواع طرحهای اسلیمی و ختایی با آبرنگ می باشد.  مقرنس کاری چوبی سرستونها نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

  اقدامات انجام گرفته بر روی بنا شامل تغییر پوشش پشت بام به سازه شیروانی و الحاق سرایداری در حیاط شرقی، تعویض درب و پنجره های چوبی ضلع شمالی مسجد به آهنی میباشد.

بازسازی اماکن تاریخی و حفظ اصالت تاریخی ،فرهنگی و هنری نسلهای گذشته متفاوت از سایر امور ساختمانی بوده و تلقین هویت اصیل زندگی پیشینیان به نسل امروز می باشد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید