۱۴۰۳/۰۲/۳۰

کشف نام های مبارکه در تخت جمشید

در تازه ‌ترین پژوهش ‌های باستان ‌شناسی در تخت ‌جمشید شواهدی از یک مسجد مربوط به اوایل دورۀ اسلامی کشف شد.
کشف نام های مبارکه در تخت جمشید

به گزارش اخبار ساخته ها؛ بر اساس یک پژوهش که نتایج آن به تازگی در  شماره ۴ مجله "جامعه باستان‌شناسی ایران" و به قلم حامد مولایی کرد شولی و یونس زارع  انتشار یافته، بقایای یک مسجد در شمال غربی کاخ آپادانای تخت جمشید واقع شده بود. 

به گفته این پژهشگران، در تحقیقات انجام ‌شده بر جرزهای سنگیِ درگاه شمال ­غربی کاخ آپادانای تخت‌ جمشید، سنگ ‌نبشته‌ ها و نقوشی مشاهده شد که از وجود یک مکان آیینی در این بنای بزرگ بازمانده از دورۀ هخامنشی نشان داشت.

مضمون این سنگ ‌نبشته‌ ها، دعا و درخواست مغفرت الهی برای برخی کسان به زبان عربی و خط کوفی است. همچنین نام ‌های مبارکه و نگاره ‌ای که احتمالاً یک قبله ‌نما باشد، شناسایی شده است.

این پژوهشگران معتقدند شواهد موجود در این مکان با در کنار هم قرار گرفتن نوشته های مورخین، سفرنامه نویسان و سیاحان دوره اسلامی و همچنین شواهد و بقایای به دست آمده از کاوش های باستان شناسی که باستان شناسان غربی در گزارش های خود به آن اشاره کردند، بر درستی این فرض، که بخشی از آپادانای تخت جمشید زمانی در اوایل دوره اسلامی به یک مسجد تبدیل شده بود تاکید دارد.

به گفته این باستان‌ شناسان، کشف چنین مدارکی در تخت‌ جمشید نشان می‌دهد که به بقایای کاخ آپادانا، سازه ‌های معماری مثل دیوارهای خشتی یا سنگی اضافه نشده بود و استفاده دوباره از آن احتمالاً فقط با خاک ‌برداری بخشی از بنای آپادانا صورت گرفته است." و "چهل‌منار"، و بعداً به "مسجد سلیمان" و "ملک سلیمان"و نهایتاً به "مارت جمشیدی" و "تخت جمشید" معروف می‌شود. احتمالاً پس از آنکه این مکان برای مدتی به مسجد تبدیل می‌شود و به دلایل نامعلوم که مسجد مذکور عمر زیادی نمی‌کند، اما یاد و خاطرۀ آن با عنوان "مسجدِ سلیمان" در اذهان و افواه مردم باقی مانده و در متون تاریخی فقط اسمی هرچند مبهم از آن باقی مانده است که تمام تخت‌گاه را با عنوان "مسجد" معرفی می‌کنند، در صورتی که فقط بخش‌هایی از تالار آپادانا به مسجد تبدیل شده بود.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید