۱۴۰۲/۰۹/۱۷

نابودی ۷۰ درصدی شرکت‌های نوپا تا پایان سال دهم فعالیت!

دبیر گروه سیاست‌گذاری و ارزیابی ستاد فناوری نانو از نابودی ۷۰ درصدی شرکت‌های نوپا تا پایان سال دهم فعالیت آنها خبر داد.
نابودی ۷۰ درصدی شرکت‌های نوپا تا پایان سال دهم فعالیت!

به گزارش اخبار ساخته ها؛ دکتر مجید صاحبی‌نژاد در وبینار فرصت‌ها و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان که صبح امروز در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، گفت: در فضای نوآوری به دلیل پیچیدگی با دو جهان متفاوت مواجهیم که شامل "قوانین علمی" و "قوانین تجارت" هستند.

وی از شرکت‌های دانش بنیان با عنوان پلی میان این دو جهان یاد و تاکید کرد: اقتصاد کشور نیز باید بر پایه پل زدن میان دانشگاه به سمت نوآوری و خلق ارزش افزوده، به پیش برده شود.

صاحبی‌نژاد با اشاره به ظرفیت‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۹ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با تدوین اساسنامه صندوق نوآوری، تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، سیاست‌های کلی علم و فناوری آغاز شد و با تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۱ خاتمه یافت و هدف همه این اقدامات، ایجاد زمینه‌های اثرگذاری شرکت‌های برآمده از دل دانشگاه‌ها در صنایع بوده است.

دبیر گروه سیاست‌گذاری و ارزیابی فناوری نانو، عمده صنایع موجود در کشور را کارخانجاتی دانست که با واردکردن ماشین‌آلات از خارج اقدام به راه‌اندازی خط تولید کرده‌اند و افزود: بر این اساس ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در دستور کار کشور قرار گرفت و از کل ۷۸۸۲ شرکت دانش‌بنیانی که شکل گرفته‌اند، ۲۴.۷ درصد از نوع شرکت‌های تولیدی نوع ۲ هستند.

صاحبی‌نژاد با بیان اینکه میزان اثرگذاری این شرکت‌ها در تولید ناخالص داخلی بسیار پایین است، گفت: برای رفع این مشکل می‌توان راهکارهایی چون توانمندسازی شرکت‌ها، ایجاد بازارهای جدید و حمایت از این شرکت‌ها را بر اساس ظرفیت‌های قانونی پیشنهاد داد.

وی به وضعیت چرخه عمر شرکت‌های نوپا اشاره کرد و توضیح داد: ۵۰ درصد از شرکت‌های نوپا بعد از ۴ سال از زمان تشکیل، از بین می‌روند.

دبیر گروه سیاست‌گذاری و ارزیابی فناوری نانو ستاد نانو ادامه داد: بر اساس آمارها، ۲۵ درصد از شرکت‌های نوپا در سال‌های ابتدایی شکست می‌خورند و از بین می‌روند و تا پایان سال دهم ۷۰ درصد از شرکت‌های نوپا از بین می‌روند.

وی، بازار، مدل کسب و کار، سیستم مدیریتی ضعیف، منابع مالی و مشکلات موجود در محصول را از مهترین دلایل شکست و نابودی شرکت‌های نوپا نام برد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید