۱۴۰۳/۰۵/۰۱

معرفی کامل انواع هود آشپزخانه

هنگام آشپزی کردن، بوی غذا و بخار آن در محیط پراکنده می‌شود به خصوص هنگام سرخ کردن یک ماده غذایی؛ حال ممکن است که این بو برای عده‌ای مطبوع نباشد و حتی افرادی هستند که به دلیل حساسیت و بیماری‌های ریوی به بوی مواد سرخ کردنی سریعا واکنش نشان می‌دهند.
معرفی کامل انواع هود آشپزخانه

به گزارش اخبار ساخته ها؛ هود وسیله‌ای برای تهویه هوای آشپزخانه است. هود آشپزخانه از نظر طراحی به چند نوع تقسیم می‌شود ولی در نهایت همه آنها کارایی یکسانی دارند و آن تهویه هوای محیط آشپزخانه و مکش هوای اطراف اجاق گاز به سمت محیط بیرون از خانه است.

ذرات چربی غذا به اطراف اجاق به خصوص به سمت بالای اجاق هدایت می‌شود و به کابینت‌ها و کاشی‌های دیوار آشپزخانه می‌چسبد و روی هم جمع می‌شود که درنهایت باعث کثیفی و ایجاد آلودگی و پیدایش باکتری‌ها می‌شود که تمیز کردن آن یکم سخت است.

استفاده از هود تا حد زیادی مانع از پیدایش چنین وضعی می‌شود به این صورت که داخل هودها نوعی فیلتر و فن‌هایی تعبیه شده است که با روشن کردن آن بخار و چربی غذا به سمت هود هدایت می‌شود و در نهایت از خانه خارج می‌شود.

هودهای آشپزخانه

همه‌ی هودهای موجود در بازار عملکرد یکسانی دارند ولی در دیگر قسمت‌ها مثل رنگ، جنس بدنه و طراحی ظاهری و داخلی با هم تفاوت‌هایی دارند. برندهای داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که مدل‌های مختلفی از هود را با طراحی‌های منحصربه‌فرد به بازار عرضه می‌کنند.

جنس بدنه هود ممکن است تماما از شیشه یا استیل باشد اما امروزه بعضی از شرکت‌های سازنده هود، در ساخت بدنه هودها از شیشه و استیل به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند و معتقد هستند با این کار، هود زیباتر به نظر می‌رسد.

هودهای آشپزخانه از نظر شکل ظاهری و محل قرارگیری، در مدل‌های زیر ساخته می‌شوند:

1– هود زیر کابینتی:

هود زیر کابینتی جزء پر فروش‌ترین هودهای آشپزخانه محسوب می‌شود و امروزه هم افرادی هستند که از این نوع هود استفاده می‌کنند. هود زیرکابینتی را می‌توان نوعی هود توکار دانست زیرا این نوع هود، بالای اجاق گاز و زیر کابینت نصب می‌شود و لوله خروجی هوا داخل کابینت پنهان می‌شود. از این نوع هود به عنوان هود ساده هم یاد می‌شود زیرا طراحی این هود ابتدایی و نسبت به طراحی سایر مدل های هود، ساده‌تر می‌باشد.

هودهای زیر کابینتی به دلیل اینکه به فضای کمی برای نصب نیاز دارند و اینکه قیمت مناسب‌تری نسبت به هودهای دیگر دارند، بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت و فروش بالایی داشتند اما این پیشتازی تا قبل از معرفی نسل جدید هودها بود. هودهای نسل جدید هم طراحی بهتر و مدرن‌تری دارند هم موتورهای آنها بهینه‌تر شده است.

هود زیر کابینتی

هود زیرکابینتی

مزایای هود زیر کابینتی:

– قیمت کمتری نسبت به سایر هودهای موجود در بازار دارند به همین دلیل مقرون به صرفه هستند.

– با انواع دکوراسیون آشپزخانه سازگار می‌باشند.

– طول این نوع هود معمولا به اندازه‌ای است که فضای اجاق گاز را به خوبی پوشش می‌دهد.

– نصب کردن هودهای زیر کابینتی معمولا به راحتی انجام می‌شود و کار ساده‌ای است.

معایب هود زیر کابینتی:

– طراحی ساده و ابتدایی دارند.

– نسب به دیگر هودها، صدای بیشتری تولید می‌کنند.

– قدرت مکش کمتری دارند و دور موتور آنها فقط در 2 یا 3 حالت قابل تنظیم است.

– فیلترهای موجود در این هودها معمولا قابل شستشو نیستند و بعد از مدتی استفاده باید آنها را تعویض کرد.

2– هود مورب:

هودهای مورب، طراحی مدرن‌تر و زیباتری نسبت به سایر هودها دارند و به سبب همین زیبایی، جزء پر فروش‌ترین هودها در بازار می‌باشند. در طراحی بیرونی و ساخت بدنه این هودها از شیشه یا ترکیب استیل و شیشه استفاده می‌شود که زیبایی چشم نوازی به هود می‌بخشد.

هود مورب روی دیوار و معمولا در فضایی بین کابینت‌ها نصب می‌شود. اگر انتخاب این نوع هود به صورت هوشمندانه انجام شود طوری که کاملا با دیگر وسایل آشپزخانه در تناسب باشد، زیبایی آشپزخانه دوچندان می‌شود.

هود مورب

هود مورب

مزایای هود مورب:

– همانطور که گفتیم هودهای مورب ظاهر مدرن و زیبایی دارند. تنوع ظاهری این هودها زیاد است و در طرح و رنگ‌های متفاوتی تولید می‌شود.

– فیلتری که داخل این نوع هود قرار گرفته است را می‌توان از هود جدا کرد و بعد از شستشو، فیلتر را دوباره داخل هود قرار داد و مجدد از آن استفاده کرد.

– صدای این نوع هودها هنگام روشن بودن کم است ولی باز هم این صدا به برند تولید کننده و کیفیت قطعات هود بستگی دارد.

معایب هود مورب:

اگر بخواهیم به معایب هود مورب اشاره کنیم، باید از قدرت کم مکش این هودها بگوییم. البته قدرت مکش به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها کیفیت ساخت هود می‌باشد.

دیگر عامل تاثیرگذار در قدرت مکش، فاصله اجاق تا هود است که اگر این فاصله از حد استاندارد خارج شود، قدرت موتور هود برای عمل مکش کمتر می‌شود.

3 – هود مخفی:

هود مخفی نوعی دیگر از هود آشپزخانه است که طراحی آن با دیگر هودها متفاوت است. هود مخفی به صورت توکار طراحی شده است و کاملا داخل کابینت قرار می‌گیرد. این طراحی نوع جدیدی از طراحی هودهای آشپزخانه است و امروزه اکثر افراد به دنبال خرید هود مخفی هستند.

هود مخفی

هود مخفی

مزایای هود مخفی:

– داخل کابینت قرار می‌گیرد و کاملا پنهان می‌شود. از نظر عده‌ای استفاده از این هود باعث می‌شود تا کابینت‌ها نمای بهتری داشته باشند.

– مناسب آشپزخانه‌های کوچک می‌باشد.

– با هر دکوراسیونی از آشپزخانه سازگار است و همخوانی دارد.

– فضای بالای اجاق را به خوبی پوشش می‌دهد.

معایب هود مخفی:

با توجه به بررسی‌‌هایی که در مدل‌های اولیه ای نوع هود انجام شده بود، مشاهده شد که صدای هود مقداری بیشتر از دیگر مدل‌ها بوده و حتی گزارش‌هایی نیز در رابطه با قدرت مکش پایین ارائه شد اما باید گفت که مدل‌های جدیدتر و امروزی بهینه شده و با توجه به اینکه قدرت مکش این هودها افزایش یافته ولی مدل‌های جدید به گونه‌ای طراحی شده‌اند که صدای کمتری دارند.

4– هود شومینه ای:

یکی دیگر از هودهای پرطرفدار در بازار، هودهای شومینه‌ای می‌باشند. این هودها مانند هودهای مورب به دیوار متصل می‌شوند و در فضای خالی بین کابینت‌ها قرار می‌گیرند. این هود‌ها به خاطر اینکه به دیوار متصل می‌شوند به نام هود دیواری هم شناخته می‌شوند.

جنس بدنه این هود از استیل است اما بعضی از برندهای تولید کننده هود، برای اینکه ظاهر هود زیباتر شود در کنار استیل از شیشه هم استفاده می‌کنند.

این هود برای آشپزخانه‌هایی مناسب است که فضای بالای اجاق گاز خالی است و کابینتی وجود ندارد.

هود شومینه ای

هود شومینه ای

مزایای هود شومینه‌ای:

– علاوه‌بر زیبایی، قیمت مناسبی هم دارند.

– با توجه به اینکه قدرت مکش بالایی دارند اما صدای آنها زیاد نیست.

– اکثر مدل‌های این نوع هود دارای نشانگر تصویری هستند و بعضی از مدل‌ها نیز از سنسور تشخیص دود برخوردارند.

معایب هود شومینه‌ای:

اگر بخواهیم درمورد معایب هودهای شومینه‌ای صحبت کنیم باید بگوییم که از نظر عده‌ای این نوع هود ابعاد بزرگی دارد و مناسب آشپزخانه‌های کوچک نمی‌باشد. به صورت کلی نمی‌توان ایرادی از این هودها گرفت.

5– هود جزیره ای:

این نوع هود همانطور که از نامش پیدا است، مخصوص آشپزخانه‌هایی است که اجاق گاز روی جزیره نصب شده است. شکل ظاهری این مدل، شبیه هود شومینه ای است اما این دو از نظر محل قرارگیری و نصب، متفاوت هستند.

هود جزیره ای (هود جزیره) دقیقا بالای اجاق گاز قرار می‌گیرد و به سقف متصل می‌شود و به همین دلیل جزء هودهای لوکس محسوب می‌شود.

هود جزیره ای

هود جزیره ای

مزایای هود جزیره ای:

– ظاهر زیبا و مدرن برای افراد سخت پسند و طرفداران وسایل لوکس.

– قدرت مکش نسبتا بالا.

– پوشش کامل فضای بالای اجاق گاز.

معایب هود جزیره ای:

شاید تنها ایرادی که بتوان از این نوع هود گرفت، قیمت بالای آن باشد.

6– هود تلسکوپی:

اخیرا نوع جدیدی از هودها به نام هود تلسکوپی وارد بازار شده است و به دلیل طراحی ظاهری متفاوتی که دارد به نام هود آسانسوری هم شناخته می‌شود. طراحی این مدل از هود بسیار خاص است و به نوعی این هود را مدرن‌ترین هود آشپرخانه می‌دانند.

قیمت این هودها بسیار بالاتر از سایر هودها است ولی در واقع کارایی چندانی ندارند.

هود تلسکوپی

هود تلسکوپی

مزایا:

– طراحی مدرن و اشغال فضای کم برای نصب و قرارگیری.

معایب:

– قیمت این هودها نسبت به سایر هودها بسیار بالا است.

– این هودها فضای اجاق را به خوبی پوشش نمی‌دهند.

– قدرت مکش چندان بالایی ندارند.

– به دلیل ریلی بودن قطعات هود، تمیز کردن آن کار دشواری است.

فیلتر هود

همه‌ی هودها داخل خود نوعی فیلتر دارند تا ذرات گرد و غبار و چربی را جذب آنها شود. این فیلترها بعد از مدتی استفاده از هود باید تعویض شوند و یا اگر فیلترها از نوع قابل شستشو هستند باید آنها شستشو داده شوند.

فیلتر زغالی

از این نوع فیلتر زمانی استفاده می‌شود که آشپزخانه دریچه خروجی هوا نداشته باشد. این فیلترها قابل شستشو نیستند و بهتر است که بعد از 6 ماه استفاده تعویض شوند. به شما پیشنهاد میکنیم که تا حد ممکن از این نوع فیلترها استفاده نکنید.

از نظر کیفیت هم باید گفت که نسبت به فیلتر‌های آلومینیومی از کیفیت پایین‌تری برخوردارند.

فیلتر آلومینیومی

تقریبا بیشتر هودهای موجود در بازار دارای فیلتر آلومینیومی هستند. این فیلترها قابل شستشو بوده و به راحتی از هود جدا می‌شوند همچنین دوام بالایی دارند به همین دلیل استفاده از این فیلترها بهتر است.

فیلتر از جنس الیاف

این نوع فیلتر در مدل‌های قدیمی‌تر هودها و هودهای زیر کابینتی استفاده می‌شود. این فیلترها بسته به میزان استفاده، باید به طور معمول هر 3 ماه یکبار تعویض شوند.

امکاناتی که هر هود آشپزخانه باید داشته باشد

– لامپ‌های کوچک تعبیه شده روی هود برای روشنایی بهتر هنگام آشپزی.

– کلیدهایی برای تنظیم حالت‌های کم و زیاد قدرت مکش.

– فیلترهای مخصوص برای جذب ذرات چربی و گرد و غبار.

– بهتر است که هود دارای سنسور تشخیص دود هم باشد.

– موتورهای چند حالته با قدرت مکش بالا.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: هوگونیک

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید