۱۴۰۲/۰۹/۱۶

معبد آناهیتا قابلیت جذب سالانه ۱۵۰‌هزار گردشگر را دارد

به گفته مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا، این محوطه تاریخی قابلیت این را دارد که سالانه ۱۵۰‌هزار گردشگر از آن بازدید داشته باشند.
معبد آناهیتا قابلیت جذب سالانه ۱۵۰‌هزار گردشگر را دارد

به گزارش اخبار ساخته ها؛ مرتضی گراوند با تاکید بر لزوم ساماندهی محوطه تاریخی معبد آناهیتا اظهار کرد: این اثر تاریخی اهمیت زیادی دارد و رسیدگی به آن می‌تواند تحول مهمی در بحث گردشگری کرمانشاه ایجاد کند. وی افزود: معبد آناهیتا این ظرفیت را دارد که سالانه ۱۴۰ تا ۱۵۰‌هزار گردشگر را جذب کند، این درحالی است که اکنون سالانه فقط حدود ۲۰‌هزار نفر از این مجموعه دیدن می‌کنند.

مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتا با تاکید بر اینکه برخی اقدامات می‌تواند به جذب گردشگران به این مجموعه کمک کند، گفت: یکی از این برنامه‌‌‌ها راه‌‌‌اندازی موزه باستان‌شناسی معبد است که بخشی از تجهیزات آن را خریداری کرده‌‌‌ایم، اما برای تکمیل آن به اعتبار نیاز داریم. وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات ضروری برای معبد آناهیتا، انجام کاوش‌‌‌های باستان‌شناسی است، از این رو پیشنهاد اولیه ما اختصاص حدود یک میلیارد  و ۵۰۰ میلیون تومان برای فصل اول بود که متاسفانه این اعتبار امسال تامین نشد.

این مسوول با بیان اینکه برنامه‌‌‌هایی برای ساماندهی این اثر تاریخی در دستور کار قرار گرفته، تصریح کرد: طی دهه‌‌‌های گذشته تعداد زیادی واحد مسکونی که روی عرصه معبد آناهیتا قرار داشتند، تملک و تخریب شدند، اما بخش زیادی از نخاله‌‌‌های آنها در سال‌های گذشته کماکان در داخل محوطه باقی مانده بود که ماه‌‌‌های اخیر حدود هفت‌هزار مترمکعب نخاله‌‌‌های ساختمان را از ضلع شرقی محوطه خارج کردیم و اکنون تنها حدود دو‌هزار مترمکعب دیگر آن باقی‌‌‌ مانده است. گراوند به اقدامات انجام‌شده برای ساماندهی سنگ‌‌‌های دپو شده در ضلع جنوبی و انتقال آنها به ضلع جنوب شرقی هم اشاره کرد و گفت: زمانی که واحدهای مسکونی روی عرصه تملک و تخریب شدند، تعداد زیادی سنگ که در آن سال‌ها روی زمین ریخته شده بود را به شکل دپو شده در ضلع جنوبی رها کرده بودند که آنها را به محل اصلی خود در ضلع جنوب شرقی بازگرداندیم.

 وی نصب دوربین‌‌‌های مدار‌بسته، پیجینگ، احداث حدود پنج‌هزار مترمربع پارکینگ، ایجاد زیرساخت وای‌فای و... را از دیگر اقدامات انجام‌شده دانست و افزود: ایجاد گیت و انتقال محل بلیت‌فروشی معبد به ضلع جنوب غربی از دیگر اقداماتی است که انجام خواهیم داد.  وی در ادامه گفت: همچنین احداث کمربندی شهر کنگاور و عدم‌تردد مسافران و گردشگران از داخل این شهر هم یکی از عواملی است که باعث شده گردشگران کمتری از این اثر تاریخی دیدن کنند.

منبع خبر : ایسنا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید