۱۴۰۲/۱۲/۱۴

عملیات ایجاد رینگ گردشگری خوزستان

عملیات ایجاد رینگ گردشگری در حد فاصل بند میزان تا قلعه سلاسل شوشتر در مراحل پایانی قرار گرفته است.
عملیات ایجاد رینگ گردشگری خوزستان

به گزارش اخبار ساخته ها؛ امین مهدوی ‌کیا سرپرست پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر در جریان بازدید از روند عملیات مرمت بخش موسوم به ۶۰ پله واقع در کوشک قلعه تاریخی سلاسل گفت: عملیات مرمتی و اتصال قلعه‌ سلاسل به رینگ گردشگری با سرعت در حال انجام است و در تلاش هستیم تا قبل از شروع ایام نوروز این مسیر را برای حضور گرم گردشگران فراهم آوریم.

سرپرست پایگاه میراث ‌جهانی سازه ‌های آبی‌تاریخی شوشتر خاطرنشان کرد: با اتمام عملیات احیاء و مرمت در این کارگاه، حلقه گردشگری و اتصال چهار اثر جهانی قلعه‌سلاسل، نهرداریون، میل کلاه‌ فرنگی و بندمیزان کامل خواهد شد.

او بیان کرد: بند میزان سدی است در شوشتر و ساخته دست انسان، مربوط به دوره ساسانیان که تا امروز پابرجا است. ساختن بندمیزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌ دهند. این سد در هشتم خرداد ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سال ۲۰۰۹ نیز این بند به همراه ۱۵ اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث ‌جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

مهدوی‌کیا افزود: قلعه ‌سلاسل شوشتر نیز دژی است بسیار بزرگ که دارای حیاط ‌های مفصل و متعدد، سربازخانه‌ ها، طویله ‌ها، حمام‌ ها، شبستان‌ ها، برج ‌ها، باغچه ‌ها، قورخانه، نقاره‌ خانه، حرم ‌خانه، آشپزخانه، قاپیهای متعدد، حوض ‌های بزرگ، حصار و خندق بوده ‌است. این اثر نیز یکی از ۱۶ اثر یاد شده است که در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید.

منبع خبر: خبرگزاری میراث آریا

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید