۱۴۰۳/۰۴/۰۳

ساخت یک فراماده جدید برای استفاده در ساختمان سازی

محققان موفق به ساخت یک فراماده جدید مبتنی بر بَسپار شده‌اند که می‌تواند منجر به انتشار نور خورشید و خنک سازی هوای محیط بدون اتلاف انرژی شود.
ساخت یک فراماده جدید برای استفاده در ساختمان سازی

به گزارش اخبار ساخته ها؛  محققان مؤسسه فناوری کارلسروهه در آلمان، موفق به ساخت یک فراماده جدید مبتنی‌بر بَسپار شده‌اند که می‌تواند منجر به انتشار نور خورشید و خنک‌سازی هوای محیط بدون اتلاف انرژی شود.

فراماده مذکور از خاصیت آب‌گریزی برخوردار است و مانند برگ نیلوفر آبی، رطوبت را به صورت قطره‌ای پراکنده و گرد و غبار را از روی خود پاک می‌کند. این فراماده چند منظوره‌ی میکروفوتونیکِ مبتنی‌بر بَسپار (PMMM)، از هرم‌های میکروسکوپی با جنس سیلیکون تشکیل شده است.

اندازه هرم‌های مذکور حدود ۱۰ میکرومتر است که تقریباً یک دهم قطر یک تار موی انسان است. هنگامی که این ماده در شیشه‌، سقف یا دیوار استفاده می‌شود، ۷۳ درصد از نور خورشید را پراکنده می‌کند تا یک ظاهر نسبتا مات ایجاد شود و درخشش شدید نور، آزاردهنده نباشد.

ضریب عبور نور بالای این ماده نیز، آن را به یک ماده مناسب برای استفاده در گلخانه‌ها تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که محققان این ماده را در فضای واقعی آزمایش و مشاهده کرده‌اند که قدرت خنک‌کنندگی آن ۶ درجه سانتی‌گراد بوده است. همچنین برخلاف شیشه‌های رایج با شفافیت ۹۱ درصد، این ماده از شفافیت ۹۵ درصد برخوردار است و می‌تواند یک جایگزین مناسب برای شیشه‌های رایج در ساختمان‌ها باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر: کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید