۱۴۰۳/۰۳/۰۶

ساخت نخستین پره های چوبی برای توربین های باد

یک شرکت آلمانی، برای نخستین بار در دنیا موفق به ساخت و نصب پره های چوبی بر روی یک توربین باد شده است.
ساخت نخستین پره های چوبی برای توربین های باد

به گزارش اخبار ساخته ها؛ یک شرکت آلمانی، برای نخستین بار در دنیا موفق به ساخت و نصب پره‌های چوبی بر روی یک توربین باد شده است. این پره‌های ۱۹.۳ متری، از موادی تحت عنوان الوار روکش چندلایه (LVL) ساخته شده‌اند که در مقایسه با پره‌های رایج که از جنس فایبرگلاس یا کامپوزیت‌های مصنوعی ساخته می‌شوند، پایدارتر است و سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارد.

پره‌های رایج، اغلب ۲۰ تا ۲۵ سال عمر مفید دارند و از مواد غیرقابل بازیافت ساخته شده‌اند. به همین دلیل، پس از اتمام عمر مفید، حجم زیادی از ضایعات را به وجود می‌آورند اما پره‌های جدید به راحتی قابل بازیافت هستند و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند.

لازم به ذکر است که ماشین‌های فرز سی‌اِن‌سی برای ساخت این پره‌ها استفاده می‌شوند و می‌توانند اشکال هندسی سه‌بُعدی را به وجود آورند. نخستین مجموعه این پره‌ها بر روی یک توربین باد موجود در نزدیکی شهر کاسل در برونا نصب شده است و محققان قصد دارند در گام‌های بعدی، پره‌های بزرگ‌تر در ابعاد ۶۰ و ۸۰ متر را تولید کنند.

گفتنی‌ست محققان سوئدی در گذشته، اقدام به ساخت بلندترین برج توربین باد چوبیِ جهان در نزدیکی گوتنبرگ در جنوب غربی این کشور کرده‌اند تا میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در فرآیند تولید برق به‌طور چشمگیری کاهش دهند.

انتهای پیام/

منبع خبر: کانال علم، فناوری و نوآوری در اروپا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید