۱۴۰۳/۰۴/۰۴

روایت یک نماینده از تورم مسکن

یک نماینده مجلس اعلام کرد: بیشترین گرانی در سه دهه اخیر مربوط به زمین و مسکن بوده است.
روایت یک نماینده از تورم مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛ محمدمنان رئیسی، نماینده مردم قم در مجلس، گفت: در ۳۰ سال اخیر هیچ چیز در تهران به اندازه زمین و مسکن رشد نداشته است؛ به طوری که رشد قیمت زمین در تهران ۱.۵ برابر افزایش قیمت سکه و شش برابر رشد قیمت دلار بوده است.

رئیسی گفت: متوسط هزینه ساخت مسکن در تهران ۱۵ میلیون تومان است. ۸۵‌درصد دیگر به زمین و رانت زمین برمی‌‌‌گردد. با عرضه زمین می‌توان ۳۰‌درصد از این رقم را کاهش داد. قیمت مصالح، زمین و هزینه‌‌‌های پنهان را باید کاهش دهیم.  رئیسی در تحلیل وضع موجود مسکن گفت: متوسط جهانی سهم مسکن در سبد هزینه‌‌‌های خانوار ۱۸‌درصد است و در کلان‌شهرهای ما به بیش از ۶۰‌درصد رسیده است. دوره انتظار خانه‌‌‌دار شدن در تهران به حدود ۱۵۰ سال رسیده است. نرخ دسترسی به مسکن استطاعت‌‌‌پذیر هم در کشور ما جالب نیست و جزو ۱۰ تا ۱۵ کشور آخر جهان هستیم.

وی افزود: سال ۱۳۹۵ متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران حدود ۴میلیون تومان بود که سال ۱۴۰۰ به ۳۰ میلیون تومان رسید. در سال ۱۴۰۲ نیز در آستانه مترمربعی ۱۰۰ میلیون تومان قرار گرفته است. رئیسی با بیان اینکه تهران بیش از ۳۰۰‌هزار واحد مسکونی خالی دارد گفت: ۱۰‌درصد خانه‌‌‌های تهران خالی است؛ در حالی که لندن فقط ۰.۶‌درصد یعنی کمتر از یک‌درصد خانه خالی دارد. هر شهرداری که آمده تراکم فروختند که درآمد لازم را برای شهر تامین کنند. عرضه مسکن و افزایش صدور پروانه هم کمکی به کاهش قیمت مسکن نکرده است؛ سیاستی که هنوز هم ادامه دارد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید