۱۴۰۳/۰۲/۳۰

خطوط بنایی و مسجد ایلچی

خطوط بنائی مسجد ایلچی توسط محمد علی بن استاد علی بیک انجام شده است.
خطوط بنایی و مسجد ایلچی

به گزارش پایگاه خبری اخبار ساخته ها؛ مسجد ایلچی در شهر اصفهان، واقع شده که مربوط به سده 11 هجری قمری می باشد.

این مسجد یکی از آثار زیبا و نفیسی است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده است. مسجد ایلچی که در محله احمد آباد واقع شده به لحاظ وجود خطوط بنایی زیبا و تزئینات پرکار از بناهای مشهور دوران صفویه می باشد. دلیل نامگذاری این مسجد به ایلچی این است که دختر نیکوکار یکی از صاحب منصبان شاه سلیمان به نام حکیم نظام الدین محمد که ملقب به ایلچی بوده، این مسجد را ساخته است. کتیبه‌ای که در سردر مسجد است و با خط ثلث محسن امامی است مؤید این مطلب می‌باشد.

اکنون این مسجد همراه با یک صحن کوچک و یک ساختمان و یک محراب، در اعداد یکی از آثار جالب عصر صفوی است که در آن زمان توسط افراد نیکوکار ساخته شده. آنچه این مسجد را مورد توجه پژوهشگران و محققین قرار داده، وجود خطوط بنائی زیبائی است که بوسیله استادان این هنر در گوشه این عمارت به چشم می خورد.

تاریخ این کتیبه 1097 هجری قمری است. در بالای سکوهای مسجد و همچنین داخل مقرنس های سردر این مسجد، خطوط بنائی دیده می شود که در آنها استاد سازنده مسجد به نام محمد علی بن استاد علی بیک معرفی شده. در ایوان جنوبی مسجد و در اطراف محراب نیز خطوط بنائی زیبایی به چشم می خورد که تاریخ آن 1093 هجری است اما بر کتیبه داخل محراب با خط ثلث سفید بر زمین کاشی لاجوردی آیات قرآن به امضاء محمد حسن امامی نوشته شده.

اکنون این مسجد همراه با یک صحن کوچک و یک محراب و ساختمان زیبا در عداد یکی از آثار جالب عصر صفوی است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید