۱۴۰۳/۰۴/۰۳

تامین یک میلیون سازه فولادی در کشور برای پروژه های مسکونی

معاون مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی از ساخت نخستین پروژه های نهضت ملی مسکن با استفاده از سازه ها و فناوری های نوین خبر داد.
تامین یک میلیون سازه فولادی در کشور برای پروژه های مسکونی

به گزارش اخبار ساخته ها؛ احمد کرمی راد نایب رئیس هیئت مدیره انجمن سازه های فولادی ایران در همایش سازه های فولادی که در مرکز تحقیقات راه و شهرسازی برگزار شد گفت: در ساخت و سازها نیازمند آن هستیم که از سازه هایی استفاده کنیم که از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

وی افزود: هم اکنون یک میلیون تن ظرفیت سازه فولادی نوین برای ساخت پروژه های مسکونی ایجاد شده است اما یک مشکلی که در این بخش وجود دارد مربوط به اداره شهرک های صنعتی و برخی از ارگان ها است که آیین نامه و ضوابطی را برای خود در نظر گرفته اند که استاندارد های خاص دارد.

کرمی راد بیان کرد: متوسط عمر ساختمان‌ها در حال حاضر بین ۲۰تا ۲۵ سال است و در حال حاضر زباله‌های ساختمان‌های فرسوده در صورتی که از سازه‌های فولادی استفاده شود قابلیت بازیافت دارد.

وی افزود: ایران یک کشور فولادی هست و به زودی وارد زمره کشورهای دارای تکنولوژی فولاد می‌شود.

کرمی راد با بیان اینکه ایران دارای معادن غنی خدادادی از جمله آب، برق و گاز است و در شمال و جنوب کشور دارای منابع غنی هستیم بنابراین باید به سمت سرمایه گذاری در بخش فولاد برویم گفت: فرهنگ سازی برای استفاده از ساختمان‌های فولادی خود نقش بسیار موثری برای حفظ ساختمان‌ها در برابر زلزله و حفظ منافع در کشور دارد.

او گفت: بیش از ۹۰ درصد از پروانه‌های ساختمانی ۴تا ۷ طبقه است و استفاده از سازه‌های فولادی در حوزه قیمتی برابری می‌کند با سازه‌های بتنی و اگر در حوزه ساخت وساز از گریت‌های بالاتر فولادی استفاده کنیم از لحاظ مقاومت بسیار بهتر از بتن است.

او اظهار کرد: یارانه‌هایی که در اختیار فولاد سازان قرار می‌گیرد و سنگ آهن و دلاری که در اختیار آنها قرار می‌گیرد باید با اطمینان به سمت قیمت تمام شده سازه فولادی هدایت شود.

کرمی راد گفت: در بورس کالا مالکان اصلی خود فولادی‌ها هستند بنابراین باید حداکثر نظارت بر آنها شود چراکه هر ورق یارانه بورس ۲۱ تا ۲۲ تومان است و برخی از شرکت‌های بورسی با کاغذ بازی قیمت را به ۴۰ هزار تومان می‌رسانند که در این بین سودهای کلانی جابه جا می‌شود در صورتی که اگر به سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی قانع باشند قیمت ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان هم برای آنها صرفه دارد.

در ادامه فرهنگ فرحبد رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید ارتباط صنعت و به ویژه صنعت ساختمان با دانشگاهیان تقویت شود گفت: دولت در طرح نهضت ملی مسکن در جایگاه حاکمیتی خود همواره بر استفاده از فناوری ها و سازه های نوین در ساخت وساز این طرح کلان تاکید داشته است.

وی افزود: بهره مندی از فناوری‌های و سازه های نوین در ساخت وساز مسکن اهداف این طرح را که شامل استاندارد سازی ، سرعت در ساخت و کیفی سازی و صرفه جویی اقتصادی است تامین می‌کند.

وی همچنین تصریح کرد: صرفه جویی در مصرف انرژی و صدابندی جداره های داخلی ساختمان مقاومت ساختمان در برابر آتش از جمله اهدافی است که در بهره مندی از سازه های فولادی در ساخت وساز واحدهای مسکونی محقق می شود.

فرحبد گفت: ساختمان های قالب بتنی در پروژه های سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین در استان ها در حال انجام است همچنین پروژه مهرگان از جمله پروژه هایی است که با بهره مندی از سازه های نوین ساخت احداث شده است.

 انتهای پیام/
منبع خبر: بازار

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید