۱۴۰۳/۰۳/۰۵
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت:

بازار توافقی فرابورس مختص سرمایه‌گذاران حرفه‌ ای است

در بازار توافقی فرابورس، سرمایه‌ گذاران باید بیانیه ریسک را امضا کنند و بر همین اساس این بازار مختص سرمایه‌گذاران حرفه‌ ای است.
بازار توافقی فرابورس مختص سرمایه‌گذاران حرفه‌ ای است

به گزارش  اخبار ساخته ها؛ «مجید عشقی» امروز (شنبه) در آیین افتتاح بازار توافقی فرابورس ایران با بیان اینکه افتتاح این بازار اتفاق بسیار مهمی است، تصریح‌کرد: توسعه فرابورس روندی با شتاب منطقی و مناسب در پیش گرفته است.

وی افزود: یکی از ایرادهای جدی بازار پایه نداشتن تفاوت با بازار شرکت‌های پذیرفته شده بود که می‌ توانست ریسک‌هایی را برای سرمایه‌ گذاران به همراه داشته باشد.

عشقی خاطرنشان کرد: عمده شرکت‌های بازار پایه امکان پذیرش در بازارهای بالاتر را ندارند و باید در بازار توافقی درج شوند که این شامل همه شرکت‌ ها نمی شود و شرکت‌هایی که امکان پذیرش در بازار های بالاتر را داشته باشند باید به بازارهای اصلی منتقل شوند.

وی با تاکید بر اینکه معاملات سهام در بازار پایه ریسک‌ های بسیاری برای سهامداران دارد و برخی بدون توجه به این ریسک‌ها، خرید و فروش می‌کردند، اظهار داشت: فرابورس پیشنهاد راه‌اندازی بازار توافقی را بر همین اساس مطرح کرد که موضوعات فنی متعددی به دنبال داشت زیرا روند معاملات مانند سایر بازارها نبود.

رییس سازمان بورس با اشاره به اینکه پیام بازار توافقی، وجود تفاوت محسوس بین شرکت‌ های پذیرش‌ شده و پذیرش‌ نشده در روند معاملات است، تاکید کرد: در این بازار سرمایه‌ گذاران باید بیانیه ریسک را امضا کنند و همچنین از نظر حجم مبنا و دامنه نوسان محدودیت‌ های کمتری دارد که بر همین اساس این بازار مختص سرمایه‌گذاران حرفه‌ ای است.

وی با بیان اینکه در بازارهای بین‌المللی مشابه بازار پایه وجود ندارد بلکه بازارهای خاصی با معامله‌گران خاص فعال است، گفت: از این پس ورودی بازار پایه بسته است و شرکت‌هایی که به لحاظ قانونی باید وارد بازار سرمایه شوند و امکان ورود به بازارهای اصلی را ندارند، وارد بازار توافقی خواهند شد.

به گفته عشقی، سایر شرکت‌ های بازار پایه نیز باید در کوتاه‌ترین زمان شرایط خود را برای ورود به بازارهای بالاتر احراز، یا به بازار توافقی ورود پیدا کنند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید