۱۴۰۳/۰۴/۰۵

اقتدار بانک مرکزی، پول‌های بلوکه شده را آزاد کرد

استاد اقتصاد دانشگاه عین‌الشمس قاهره گفت: امکان ایجاد یک واحد پول مشترک بین کشورهای عربی و ایران وجود دارد.
اقتدار بانک مرکزی، پول‌های بلوکه شده را آزاد کرد

به گزارش اخبار ساخته ها؛ «ناجی الشهابی» اظهار داشت: توانایی اقتصاد ایران برای مقابله با تحریم‌های اعمال شده، طی بیش از چهار دهه ثابت شده است و با وجود فشارهای سرکوبگرانه غرب، اقتصاد ایران توانایی و انعطاف بسیاری در مقابله با این تحریم‌ها و عبور از آنها به اثبات رسانده که آزادسازی اخیر بخش بزرگی از منابع مالی ایران در کره جنوبی، عراق و کشورهای دیگر گواه این ادعاست.

استاد اقتصاد دانشگاه عین‌الشمس قاهره گفت: اقتصاد ایران در مقابله با تحریم‌ها، توانایی و تاب‌آوری بالایی را از خود نشان داده است و من با نظر کسانی که معتقدند آزادسازی‌های اخیر منابع بلوکه شده ایران ناشی از قدرت بانک مرکزی این کشور بوده است، موافق هستم.

الشهابی ادامه‌داد: بانک مرکزی ایران همچنین فرصت‌های فراوانی را برای کشورهای همسایه برای توسعه روابط بانکی با ایران فراهم کرد.

وی خاطرنشان‌کرد: یک نمونه از توان بانک مرکزی ایران، به چگونگی مدیریت منابع آزادشده پس از دریافت از کره جنوبی و عراق و غیره است، به نحوی که بانک مرکزی ایران توانست منابع ارزی آزاد شده را در بانک‌های قطر سپرده گذاری کند.

استاد اقتصاد دانشگاه عین الشمس قاهره تصریح‌کرد: بدون شک در صورت سپرده‌گذاری این منابع در بانک‌های قطری، به این منابع سود نیز تعلق خواهد گرفت.

وی به اظهارات اخیر «محمدرضا فرزین» رییس‌کل بانک مرکزی کشورمان اشاره کرد و بیان‌داشت: طبق اعلام رییس‌کل بانک مرکزی ایران، آثار آزادسازی منابع ارزی ایران، به‌زودی در بازارها و مبادلات تجاری آشکار خواهد شد.

الشهابی اضافه‌کرد: بدون شک بانک مرکزی ایران می‌تواند زمینه‌های توسعه روابط بانکی با کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای منطقه را فراهم کند.

وی توافقات انجام شده به‌منظور حذف دلار از مبادلات تجاری و برقراری روابط اقتصادی با پول‌های محلی را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: سلطه دلار بر اقتصاد جهان، بزرگترین دلیل غارت ثروت‌های مردم توسط ایالات متحده است.

این استاد اقتصاد دانشگاه عین الشمس قاهره افزود: از زمانی که «ریچارد نیکسون» رئیس جمهور اسبق ایالات متحده، تصمیم به لغو قانون پشتوانه طلا برای فرآیند چاپ دلار این کشور کرد، آمریکا بزرگترین دزد ثروت مردم جهان شد.

به گفته وی، تصمیم کشورها برای حذف دلار از مبادلات تجاری بین کشورهای منطقه و جایگزینی آن با ارزهای محلی، به مفهوم نزدیک شدن به پایان سلطه دلار و پایان جهان تک قطبی و غارت ثروت‌‎های مردم جهان و نابودی عوامل تولید تروریسم جهانی است.

الشهابی خاطرنشان‌کرد: ایجاد واحد پولی مشترک بین کشورهای عربی و ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و ما از دهه‌ها قبل چنین رویایی داشتهایم و این کار قابل اجرا است.

وی تاکید کرد: ایران و کشورهای عربی مسلمان و اسلامی هستند و در طول تاریخ نیز دولت‌های اسلامی واحد پولی مشترک داشته‌اند. وجود این ارز برای رهایی کشورهای عربی از سلطه آمریکا و کشورهای عضو ناتو ضروری است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید