۱۴۰۳/۰۴/۳۰

اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران؟

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، جزئیات مذاکرات سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران را تشریح کرد.
اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران؟

به گزارش اخبار ساخته ها؛ حجت الله عبدالملکی مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از بهار امسال برنامه ویژه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای جهش سرمایه گذاری در این مناطق با معرفی این مناطق به عنوان "بهشت سرمایه گذاری" آغاز شده است.

وی افزود: در این برنامه، فرصت‌های سرمایه گذاری این مناطق به شکل بسته‌های سرمایه گذاری شامل طرح توجیه اقتصادی اولیه (pfs)، تامین زیرساخت‌ها و مجوز‌های بی نام برای هر طرح، تولید و به سرمایه گذاران داخلی و خارجی عرضه شده که با استقبال کم نظیر سرمایه گذاران داخلی و خارجی مواجه شده، به نحوی که اتاق سرمایه گذاران خارجی امارات متحده عربی آمادگی خود را برای سرمایه گذاری تا ۱۰۰ میلیارد دلار در این مناطق اعلام کرده است.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه افزود: این برنامه از ابتدای زمستان سال گذشته آغاز و طی آن مناطق آزاد اقتصادی موظف شدند فرصت‌های سرمایه گذاری خود را به صورت بسته‌های کامل و قابل عرضه به سرمایه گذاران آماده نمایند. هدف از تولید این بسته ها، ارائه آن‌ها به سرمایه گذاران ایرانی، ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی بوده است.

عبدالملکی ادامه داد: فاز اول این برنامه با ارائه ۳۷۰ بسته در نمایشگاه ایران اکسپو از ۱۷ تا ۲۰ اردیبهشت ما در تهران عرضه شد. در این نمایشگاه علاوه بر سرمایه گذاران منفرد، گروه‌هایی از سرمایه گذارن در نمایشگاه حاضر شده و اطلاعات مربوط به این بسته را دریافت کردند. در جلسه‌ای در حاشیه این نمایشگاه با حضور مسئولان اتاق‌های بازرگانی و برخی مقامات سیاسی و اقتصادی کشور امارات متحده عربی، ضمن معرفی بسته‌های سرمایه گذاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سرمایه گذاران اماراتی جهت حضور و سرمایه گذاری در این مناطق دعوت به عمل آمد که در پاسخ، نماینده رسمیی اتاق سرمایه گذاران خارجی امارات از تمایل اعضای این اتاق برای سرمایه گذاری تا سقف ۱۰۰ میلیارد دلار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران خبر داد».

عبدالملکی در ادامه افزود: البته این به معنای تحقق قطعی این حجم از سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران در کوتاه مدت نیست، اما این استقبال اولا) نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار زیاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمان برای سرمایه گذاری و تولید و ثانیا) تکلیفی بر گردن مسئولین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و بلکه همه مدیران و سیاستگذاران اقتصادی کشور برای آماده سازی مقدمات حقوقی و اداری لازم برای حضور سرمایه گذاران خارجی در این مناطق است.

عبدالملکی گفت: تاکنون بیش از ۷۰۰ بسته سرمایه گذاری آماده شده که در حضور معاون اول محترم رییس جمهور از آن‌ها رونمایی و این بسته‌ها در نمایشگاه دوم در مشهد مقدس عرضه شد و برنامه تولید و معرفی بسته‌های سرمایه گذاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و توانمندی‌های صادراتی این مناطق به موازات تلاش برای بهبود فضای کسب و کار در این مناطق و تحقق عینی "بهشت سرمایه گذاری" در این دبیرخانه با همکاری همه مدیران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با قوت ادامه دارد.

در همین زمینه، روابط عمومی مناطق آزاد هم اعلام کرد: در پی این اظهار، عده‌ای با زیرسوال بودن توانمندی‌های اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و با فضاسازی منفی در برابر موفقیت‌های دولت مردمی در حوزه مدیریت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، وجود چنین اتاقی را زیر سوال بردند، در حالیکه اتاق سرمایه گذاران خارجی امارات متحده عربی متشکل از سرمایه گذاران خصوصی اماراتی در خارج از کشور امارات (با عنوان عربی "مجلس الامارات للمستثمرین بالخارج")، با بیش از ۲ هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری در بیش از کشور فعالیت می‌کند و پایگاه اینترنتی آن به نشانی uaeiic.ae فعال است.

منبع: صدا و سیما

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید