۱۴۰۲/۰۹/۱۷

معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا+ تصاویر

کلیسایی با ابهت که در شهر بارسلونای اسپانیا واقع شده است و بلندترین مکان مذهبی در دنیا محسوب می‌شود.
 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا+ تصاویر

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار ساخته ها؛ کلیسایی با ابهت که در شهر بارسلونای اسپانیا واقع شده است و بلندترین مکان مذهبی در دنیا محسوب می‌شود. این سازه عظیم در واقع ترکیبی از ابداع، خلاقیت، آموزه های مذهبی، الهامات طبیعی و رنگ و نور است. با اینکه سازه ای نیمه تمام است، اما سالانه میلیون ها بازدیدکننده به این منطقه سفر می کنند. در ساخت هر قسمت از این کلیسای پرطرفدار فلسفه و ایده ای نهفته است. این کلیسا به قدری بزرگ و وسیع است که با نام کلیسای جامع نیز شناخته می‌شود؛ همچنین دارای سه بخش با نام های مختلف و ۱۸ برج مرتفع است.

تاریخچه کلیسای لاساگرادا فامیلیا

ساخت کلیسای لاساگرادا فامیلیا در سال ۱۸۸۲ با ایده یک کتاب فروش آغاز شده است. معمار این سازه باشکوه آنتونی گائودی است که با ترکیبی از سبک گوتیک و سبک ابداعی خود لا ساگرادا فامیلیا را خلق کرده است. پاپ بندیکت شانزدهم در سال ۲۰۱۰ با وجود ناقص بودن ساختمان مراسم افتتاحیه را انجام داد. با توجه به اینکه منبع درآمد و هزینه ساخت لاساگرادا فامیلیا از کمک های مردمی جمع می شود، روند ساخت به کندی صورت می گیرد. همچنین به خاطر جنگ های نظامی اسپانیا توقف هایی هم در ساخت این سازه پیش آمده است. با توجه به پیش بینی های انجام شده در سال ۲۰۲۶ ساخت این مجموعه به پایان خواهد رسید. مورد جالب توجه این است که با وجود ناتمام بودن لاساگرادا فامیلیا باز هم این کلیسا در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و جزو پربازدید ترین مکان های گردشگری در کشور اسپانیا است.

معماری کلیسا ساگرادا فامیلیا

هدف گائودی از طراحی این سازه ترویج عقاید مسیحیان از طریق معماری و زیبایی های ساختمان بوده است تا پیام مبلغان مسیحی را منتقل کند. معماری گائودی تلفیقی از سازه ها، اشکال و هندسه جدید است که از طبیعت الهام گرفته شده و رنگ و نور نیز نقش اساسی ایفا می‌کنند. بر همین اساس هر یک از ۱۸ برج معنای به خصوصی دارند. در بخش میانی برجی مربوط به حضرت عیسی است و ۴ برج اطراف آن نشان دهنده ۴ انجیل هستند. برج بالای محراب نیز با ستاره ای مزین شده که نمادی از حضرت مریم مقدس است و ۱۲ برج دیگر هم نشان دهنده حواریون هستند. از هر سمتی به کلیسا بنگرید، ۱۸ برج با شکوه را خواهید دید. حالت عمودی و ارتفاع بسیار زیاد برج های کلیسا طوری طراحی شده اند که نشانگر عروج به سمت پروردگار هستند.

نماد کلیسای لاساگرادا فامیلیا

در میان ستون ها و بر روی سقف، پنجره های رنگی طلایی و سبز دیده می شوند که برای افزایش ورود نور به درون ساختمان طراحی شده اند. کاشی های داخلی نیز با انعکاس نور بر روشنایی داخلی می افزایند.

بخش های کلیسای لا ساگرادا فامیلیا

در این کلیسا زندگی حضرت مسیح در سه بخش اصلی به تصویر کشیده شده است: تولد و ورود وی به اورشلیم، مرگ و رستاخیز حضرت مسیح، وضعیت کنونی و آینده درخشان.
بخش تولد مسیح: این بخش در سال های ۱۸۹۴ تا ۱۹۳۰ ساخته شده و نخستین بخشی است که تکمیل گردیده است. این قسمت نمایان گر ولادت حضرت عیسی است. سه رواق این بخش با دو ستون از هم جدا شده اند که در انتهای هر ستون یک لاک پشت آبی و یک لاک پشت خشکی زی دیده می‌شود که هر یک نماد دریا و خشکی اند. همچنین در هر طرف دروازه دو آفتاب پرست وجود دارند که نماد تغییر و تحول هستند. این بخش در سمت شرق کلیسا قرار دارد و به هنگام طلوع خورشید تولد حضرت مسیح به شکوه نمایش داده می شود.

بخش مصائب مسیح: این بخش شمایلی تلخ، ساده و بی آلایش دارد. با خطوط ساده و زمخت ساخته شده اند؛ به طوری که رنج های مسیح به هنگام به صلابه کشیده شدن را به تصویر کشیده اند. ساخت بخش مصائب مسیح در سال ۱۹۵۴ آغاز شده و در سال ۱۹۷۶ به اتمام رسیده است. این بخش نیز در سمت غربی مجموعه لاساگرادا فامیلیا قرار دارد و به هنگام غروب در مقابل نورهای نارنجی و حزن انگیز خورشید قرار می‌گیرد و صحنه های دلخراش مرگ مسیح را نشان می دهد.
بخش شکوه و عظمت: ساخت این بخش در سال ۲۰۰۲ آغاز شده و جزو اصلی ترین بخش کلیساست و جایگاه والای ایشان به تصویر کشیده شده است. 

امکانات کلیسای لاساگرادا فامیلیا

این کلیسا شامل امکاناتی است؛ مانند موزه که شامل طراحی ها، عکس ها، نمونه های اصلی تعمیر شده و نمونه های بازسازی شده است. در مجموعه سفر که بازدید از مدل های آزمایشی، سفری به زندگی و کار آنتونی گائودی امکانپذیر است. همچنین با ریشه های لاساگرادا فامیلیا و معماران این کلیسا آشنایی بیش تری خواهید داشت. آواز خوانی که مخصوص گروه های کر است و به مدت ۲۰ دقیقه اجرا خواهند داشت.

  معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

 معماری کلیسای لاساگرادا فامیلیا

انتهای پیام/

 

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید

نظرات

  • Image
    ناشناس 1 ماه پیش پاسخ

    بسیار زیبا.