۱۴۰۳/۰۴/۳۰

۶۰ درصد حجم سدهای کشور خالی است

درصد پرشدگی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ۱۳ آبان به ۴۰ درصد رسیده که بیانگر خالی بودن ۶۰ درصدی حجم مخازن سدها است.
۶۰ درصد حجم سدهای کشور خالی است

به گزارش اخبار ساخته ها؛ گرچه وضعیت بارش‌های کشور با رشد ۳۹ درصدی از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۲ آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه شده، اما این بارش‌ها هنوز تأثیری بر موجودی آب سدها نداشته است و بنابراین باید همچنان در مصارف صرفه‌جویی اعمال کرد.

بر اساس تازه‌ترین اطلاعات مرکز اطلاعات و داده‌های آب کشور، با آنکه از ابتدای سال آبی جاری تا روز ۱۳ آبان حجم آب موجود در سدها به ۱۹ میلیارد و ۹۴۰ میلیون (افزایش ۱۲ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال) همراه شده، اما درصد پرشدگی سدها فقط ۴۰ درصد است.

سال گذشته آبی حجم آب موجود در سدها ۱۷ میلیارد و ۷۸۰ میلیون مترمکعب بود.

همچنین از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۳ آبان، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب وارد سدها شده است. این میزان آب ورودی در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی گذشته که یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون مترمکعب بوده است، رشد ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد.

افزایش ۳۳ درصدی خروجی آب از سدها

میزان آب خروجی از سدهای کشور برای مصارف مختلف با رشد ۳۳ درصدی نسبت به سال گذشته روبرو شده است.

سال گذشته از ابتدای مهر تا ۱۳ آبان ۲ میلیارد و ۶۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدها خارج شده بوده است.

این میزان امسال و از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر) تا ۱۳ آبان به سه میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب رسیده که بیانگر ناترازی تولید و مصرف آب در کشور است.

پیش‌تر «عیسی بزرگ‌زاده» سخنگوی صنعت آب از بررسی وضعیت منابع آب در حدود یک‌هزار شهر کشور خبر داد و گفت: میزان آب موجود در این شهرها و میزان نیاز پایش می‌شود و اگر ناترازی در آب موجود و نیاز آبی دیده شود، طرح اضطراری برای آنها طراحی می‌شود.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید