۱۴۰۳/۰۵/۰۳

۵۰ درصد منابع دولتی از محل مالیات است/ ۱۱۰ هزار خانه گران‌قیمت در تهران

رییس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: ۵۰ درصد منابع دولتی از محل مالیات است که در سال ۱۴۰۰ این رقم ۳۰ درصد بود.
۵۰ درصد منابع دولتی از محل مالیات است/ ۱۱۰ هزار خانه گران‌قیمت در تهران

به گزارش اخبار ساخته ها؛ «سید محمدهادی سبحانیان» امروز (شنبه) در سیزدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران اظهار داشت: به اعتنای مبانی نظری و شواهد تجربی، باید از منابع نفتی فاصله بگیریم و به سمت منابع مالیاتی برویم. نفت اساسا یک سرمایه برای نسل های آینده است.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند فرهنگ‌سازی مالیاتی هستیم، افزود: امر مالیات ستانی لازمه توسعه و آبادانی کشور است، در این زمینه با سوالات جدی از افکار عمومی مواجه هستیم و اندیشکده ها باید به صورت تخصصی به این موضوع بپردازند.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد: در حوزه رشته های دانشگاهی نیاز است افرادی را تربیت کنیم، باید گروهی در کشور باشند که مالیات ستانی عادلانه را ترویج کنند، همچنین تربیت مشاوران نیز در این زمینه مهم است و در همین زمینه زمینه برگزاری دوره های آموزشی و تسهیل در صدور مجوزها را فراهم کرده ایم.

وی با اشاره به مالیات‌ستانی از فعالان فضای مجازی، گفت: نیازمند همکاری سایر ارکان در این حوزه هستیم، باید به مردم نسبت به هزینه‌کرد مالیات اطلاع رسانی شود، زیرا زیرساخت های عمرانی و آبادانی کشور حاصل پرداخت مالیات مردم است.

سبحانیان عنوان کرد: رویکرد ما به سمت مالیات ستانی داده محور است، چالش نظام مالیاتی در گذشته به خاطر مالیات ستانی سنتی بوده است، گلایه ها نشات گرفته از میزان پرداختی نیست بلکه از تبعیض است، از این رو باید مالیات ستانی داده محور باشد.

وی با بیان اینکه سیستمی کردن فرایندهای مالیات ستانی یکی از راهبردهای این سازمان است، گفت: معتقدیم که فعالان اقتصادی به عنوان شرکای راهبردی ما هستند و تلاش می کنیم خدمات مالیاتی را به صورت برخط ارایه کنیم.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: ارائه خدمات مالیاتی بر روی اپلیکیشن های موبایلی است، همچنین بخشی از خدمات توسط دفاتر پیشخوان برون سپاری شده است.

وی با اشاره به اینکه مودیان را مورد تاکید قرار داده ایم، گفت: امروز در سراسر کشور میزهای خدمت در اقصی نقاط کشور و در بازار مستقر شده است.

سبحانیان ادامه‌داد: استفاده از شرکت های دانش بنیان در راستای سیستمی کردن فرایند و جلوگیری از فرارهای مالیاتی است، پارسال ۱۰ هزار خانه لوکس شناسایی شد. امسال نیز با استفاده از ظرفیت یک شرکت دانش بنیان ۱۱۰ هزار خانه گرانقیمت در تهران شناسایی شد.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز سازمان مالیاتی بر دانه درشت ها است، گفت: ما فشار بر مشاغل خرد و فعالان اقتصادی نمی آوریم. مالیات ۵۰ درصد اصناف و مشاغل صفر و ۹۰ درصد آنان زیر ۲۰ میلیون تومان بوده است.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد: مالیات بر سوداگری و سفته بازی در مجلس خوب پیش رفته است که امیدواریم در این دوره از مجلس به نتیجه برسد. این نوع مالیات ستانی با ارائه اطلاعات از سوی سایر دستگاه ها درباره آمار خرید و فروش سکه و دلار محقق می شود. ضمن اینکه عموم مردم شامل فعالیت سفته بازانه نمی شوند.

وی با بیان اینکه مالیات بر مجموع درآمد در دولت سیزدهم تدوین شد، خاطرنشان‌کرد: تلاش می کنیم در حوزه ساماندهی معافیت مالیات و نرخ گذاری مالیات حرکت کنیم تا سرمایه ها به سمت تولید و سرمایه گذاری اقتصادی سوق پیدا کند.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید