۱۴۰۳/۰۳/۰۵

کمک صندوق توسعه ملی به‌ نهضت ‌ملی مسکن

مدیرعامل صندوق توسعه ملی از کمک ۴میلیارد دلاری این صندوق به طرح نهضت ملی مسکن خبر داد.
کمک صندوق توسعه ملی به‌ نهضت ‌ملی مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛ مهدی غضنفری با اعلام این خبر افزود: صندوق توسعه ملی ساختار حکمرانی خیلی ویژه‌ای دارد و استفاده از منابع آن نیازمند مصوبات است. در همان ساختار حکمرانی خودش مثل هیات عامل و هیات امنا و گاهی وقت‌ها هم از طریق اجازه‌ها و اذن‌هایی که برای آن صادر می‌شود، می‌تواند منابعش را مطرح کند.

وی گفت: ما به دو شکل خدمت دوستانمان در وزارت مسکن و خدمت آقای رئیس‌جمهور و دولت محترم، عرض کردیم که آمادگی داریم در چارچوب قانون به این طرح خیلی خیلی مهم (نهضت ملی مسکن) کمک کنیم. این پروژه ملی است و همه دستگاه‌ها وظیفه دارند در آن نقش داشته باشند. بخش اولی که برعهده گرفتیم و به لحاظ ساختار حوزه‌ای هم جزو اختیارات صندوق است، این است که ما منابعی از صندوق را در نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی انجام بدهیم، این سپرده‌گذاری ارزی بعد از یک سال یا دو سال عینا به ما برگردد؛ ولی وقتی بانک این سپرده ما را دراختیار مشتری قرار می‌دهد و سودی از آن مشتری می‌گیرد، همه آن سود را به ما ندهد، بخش ناچیزی از آن سود را به صندوق بدهد، مابقی آن را استفاده کند، برای کاهش وام‌های ریالی به متقاضیان نهضت ملی مسکن داده ‌شود.

غضنفری رقم این سپرده ارزی را در سقف ۲میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: البته در جلسه شورای عالی مسکن مطرح شد که تمام این را بانک مسکن بگیرد و این دیگر تصمیم نظام بانکی است که آیا یک بانک بیاید این ۲میلیارد را بگیرد یا چندین بانک؟ به نظر ما اگر چندین بانک باشند، ارتباط با تعداد بیشتری از مشتریان برقرار می‌شود و زودتر می‌تواند در دسترس آنها قرار بگیرد. او افزود: تکرار می‌کنم که سپرده‌گذاری ما ارزی است، بازگشت آن هم باید ارزی باشد؛ ولی سودی که اینجا حاصل می‌شود می‌تواند تخصیص پیدا کند به طرح‌های نهضت ملی مسکن.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: راه دومی که می‌توانیم در این مسیر گام ‌برداریم، این است که وزارت راه و شهرسازی اجازه دارد، بخشی از تهاتر نفتی را که برای آن مهیا شده است در مسیر توسعه طرح مسکن یا همین نهضت ملی مسکن استفاده کند. طبیعتا تا این اوراق نفتی‌اش را تبدیل کند به پول و دلار و بیاورد به سوی طرح‌ها زمانبر خواهد بود. ما اعلام آمادگی کردهایم که باز در سقف ۲ میلیارد دلار اگر آن اوراق و حواله‌های نفتی که واقعا قابل تبدیل به نفت باشد به ما بدهند، ما در سقف ۲ میلیارد دلار زودتر از زمانی که پول نقد بخواهد برگردد ما پول را دراختیار وزارت مسکن قرار می‌دهیم. او افزود: صندوق توسعه ملی، صندوقی نیست که بتواند کمک کند و منابعش برنگردد، منابع باید حتما برگردد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید