۱۴۰۳/۰۴/۰۴

کاهش ۲۵ تا ۹۰ درصدی ذخایر آبی ۲۱ سد مهم کشور+جدول

در ۱۳۴ روز ابتدایی سال آبی جاری میزان بارش‌ های کشور نسبت به شرایط نرمال افتی ۳۷ درصدی داشته و ذخایر ۲۱ سد مهم کشور کاهشی ۲۵ تا ۹۰درصدی دارد.
کاهش ۲۵ تا ۹۰ درصدی ذخایر آبی ۲۱ سد مهم کشور+جدول

به گزارش اخبار ساخته ها؛ با وجود بارش‌های مناسب هفته‌های اخیر در نقاط مختلف ایران، همچنان میزان بارش‌های تجمعی سال‌ آبی جاری نسبت به شرایط نرمال آبی در کشور، افت قابل توجهی دارد.

از ابتدای سال آبی جاری تا چهاردهم بهمن‌ماه (134 روز ابتدایی سال آبی) در مجموع 72.7 میلیمتر بارش در کشور به ثبت رسیده که در مقایسه با بارش‌های 116.2 میلیمتری متوسط آمار درازمدت در مدت مشابه، کاهشی 37درصدی را نشان می‌دهد.

میزان بارش‌های سال‌آبی جاری حتی نسبت به سال آبی گذشته نیز که سالی خشک و کم‌بارش بود، کاهشی 27 درصدی داشته و این مسئله نشان‌دهنده تشدید خشکسالی در چهارمین سال پیاپی خشک در کشور است.

ورودی آب به سدها نیز به تبع کاهش بارش‌ها، افت قابل توجهی نسبت به سال آبی گذشته داشته، به‌طوری‌که در 134 روز ابتدایی سال آبی جاری در مجموع 7 میلیارد و 350 میلیون مترمکعب آب وارد سدهای ایران شده که نسبت به ورودی 8 میلیارد و 700 میلیون مترمکعبی آب به سدها در مدت مشابه سال آبی گذشته، کاهشی 16 درصدی را نشان می‌دهد.

وضعیت فعلی سدهای مهم (تأمین آب شرب و کشاورزی) کشور در جدول زیر آمده است:

 

همانطور که در جدول بالا مشخص است، ذخایر آبی سدهای دوستی، طرق، دز، پانزده خرداد، جره، مارون، استقلال، شمیل و نیان، سرنی، نهرین، دامغان، رئیسعلی دلواری، سلمان فارسی، رودبال داراب، چاه‌نیمه‌ها، تنگوئیه سیرجان، جیرفت، نساء، ساوه، کمال صالح و شهید رجائی، نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهشی بین 25 تا 90 درصد داشته است.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید