۱۴۰۳/۰۴/۲۳

کاهش هزینه تولید طلا با حراج شمش در مرکز مبادله

از زمان آغاز اولین جلسات حراج شمش طلا از سوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تا امروز شاهد افزایش تقاضا و خرید از سوی صنعتگران حوزه طلا و جواهر هستیم.
کاهش هزینه تولید طلا با حراج شمش در مرکز مبادله

به گزارش اخبار ساخته ها؛ از زمان آغاز اولین جلسات حراج شمش طلا از سوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تا امروز شاهد افزایش تقاضا و خرید از سوی صنعتگران حوزه طلا و جواهر هستیم که یکی از مزیت‌های مهم آن وجود شفافیت در معاملات است. تالار حراج حضوری شمش طلای مرکز مبادله ایران از ۲۷دی۱۴۰۲ شروع به فعالیت کرد و امروز بیستمین جلسه حراج خود را برگزار می‌کند.

طی دوره سه‌ماهه از شروع حراج شمش طلا، حدود ۲.۷تن شمش طلا در قالب ۱۹حراج به فروش رسید و اعضای مجوز‌دار اتحادیه طلا و جواهر کشور طلای مورد نیاز را از این بازار تامین کرده‌اند. شاید در اولین حراج شمش طلا که در ۲۷دی‌ماه با معامله ۱۰کیلوگرم شمش طلا به پایان رسید و در حراج دوم فروش پنج قطعه شمش یک‌کیلوگرمی ثبت شد، کمتر کسی تصور می‌کرد که تالار معاملات طلای مرکز مبادله ایران شاهد معاملات بیش از ۱۰۰کیلوگرم طلا در هر حراج باشد و رونق معاملات شمش طلا از سوی این مرکز را می‌توان در افزایش تعداد متقاضیان در حراج‌های اخیر مشاهده کرد. در این رابطه چند فعال بازار طلا دلایل این استقبال را عنوان کردند.

 نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جوهر استان تهران، با اشاره به فرآیند مطلوب حراج شمش طلا که در تالار مرکز مبادله ایران برگزار می‌شود، گفت: این مساله باعث شده است که مشکلات نبود مواد اولیه برای ساخت مصنوعات طلا کاهش یابد و متعاقبا این امر سبب کاهش هزینه‌های تولید شده است.بذرافشان خاطرنشان کرد: تا پیش از راه‌اندازی این مرکز، تولید کنندگان طلا مجبور بودند شمش مصرفی مورد نیاز خود را از طریق بازار واسطه‌گری تهیه کنند که این امر خطرات مالی و حتی امنیتی فراوانی ایجاد می‌کرد.این فعال بازار طلا در ادامه بیان کرد: عرضه شمش طلا در مرکز مبادله باعث شده است که علاوه بر حذف واسطه‌ها، شرایط بهتری در صنعت طلا فراهم شود و می‌توان گفت امروز دیگر فرقی بین طلای آب‌شده و شمش وجود ندارد.

 همچنین سیدرضا اخلاقی‌شریعت، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر خراسان‌رضوی، وجود شفافیت در حراج شمش طلای مرکز مبادله ایران را زمینه‌ساز رشد روزافزون صنعت طلا و جواهرات در کشور دانست و گفت: یکی از مزیت‌های مهم مرکز مبادله ایران وجود شفافیت در معاملات آن است که این امر سبب می‌شود، اعتماد فعالان اقتصادی و صنعتگران طلا به این مرکز جلب شود و آینده خوبی برای این صنعت پویا در کشور رقم بخورد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ایسنا

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید