۱۴۰۳/۰۴/۰۴

پیش بینی حساس از بازار مسکن

به دلیل حباب ۳۰۰ درصدی قیمت خانه در مقایسه با نرخ دلار آزاد نیز پیش‌بینی برخی کارشناسان مبنی بر ثبات قیمت مسکن در میان‌ مدت تقویت می‌شود.
پیش بینی حساس از بازار مسکن

به گزارش اخبار ساخته ها؛ بازار مسکن هفته اخیر را با رکود سپری کرد. در یک ماه اخیر نیز ۲.۲ درصد کاهش قیمت داشت. همزمان در بازار ارز، انتظارات کاهشی ایجاد شد که در افت بازارهای مسکن و بورس تاثیرگذار بود.

به نظر می‌رسد تحولات منطقه‌ای و برنامه بازارساز برای رساندن قیمت دلار به سطح کمتر از ۵۰ هزار تومان در آرامش قیمت در بازارهای غیرمولد تاثیرگذار بوده است.

بازار مسکن از خرداد امسال با ثبات و حتی رشد منفی قیمت مواجه شده است. با توجه به تورم عمومی حدود ۴۵ درصد، ثبات قیمت در بازار مسکن بدان معناست که این بازار ۲۲.۵ درصد از ارزش واقعی خود را از دست داده است.

در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران به ۷۴ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که در مقایسه با نقطه اوج این بازار در خرداد امسال که قیمت ۷۸.۳ میلیون تومان بود ۵.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر این اساس قیمت واقعی مسکن در مقایسه با نرخ تورم حدود ۲۸ درصد افت کرده است.

به نظر می‌رسد به دلایلی همچون کاهش توان متقاضیان، ثبات نرخ ارز و رکود معاملات سرمایه‌گذاری، بازار مسکن دچار افت شده و کارشناسان زمان مشخصی برای خروج از رکود این بازار متصور نیستند.

اما برخی معتقدند احتمالا این بازار پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی با رونق نسبی مواجه می‌شود.

کاهش ۵.۴ درصد قیمت‌های قطعی پس از آن ایجاد شد که نرخ‌های پیشنهادی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت و این امیدواری را ایجاد کرد که به تدریج حباب قیمت مسکن تخلیه شود.

در حال حاضر قیمت دلاری مسکن به حدود ۱۵۰۰ دلار رسیده که فقط در اواخر دهه ۸۰ نرخی بالاتر از این رقم را به ثبت رسانده و هم‌اکنون در مقایسه با میانگین بلندمدت که در سطح ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار قرار داشته حدود ۵۰ درصد حباب دارد.

از طرف دیگر قیمت مسکن طی شش سال اخیر ۱۳۸۰ درصد رشد داشته که ۳۰۰ درصد بیش از رشد قیمت دلار بوده و این آمار نیز فرضه ثبات قیمت مسکن در میان‌مدت را تقویت می‌کند.

در حال حاضر حجم قابل توجهی فایل فروش در بازار مسکن شهر تهران وجود دارد که عمدتا با نرخ‌هایی به مراتب کمتر از اوایل سال جاری عرضه شده است؛ به طوری که در برخی مناطق جنوبی تهران می‌توان با مبالغی کمتر از ۲ میلیارد تومان صاحب خانه شد.

انتهای پیام/

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید