۱۴۰۳/۰۲/۳۰

هجوم مشاوران املاک برای خرید خانه های نقلی قدیمی ساز

نوسانات قیمت دلار وحضور متقاضیان مصرفی در بازار مسکن به‌دلیل نزدیکی به پایان سال،باعث شده است که بار دیگر چشم‌اندازی افزایشی برای قیمت مسکن ایجاد شود.
هجوم مشاوران املاک برای خرید خانه های نقلی قدیمی ساز

به گزارش اخبار ساخته ها؛ سیاست‌های انقباضی دولت و ثبات قیمت دلار در چند ماه گذشته باعث شده بود که بازار مسکن در رکودی بی‌سابقه فرو رود. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، معاملات در این عرصه چند ماهی است به زیر پنج هزار فقره رسیده و در این راستا متوسط قیمت نیز مسیری کاهشی را پیموده است.

با این حال، فرا رسیدن ماه‌های انتهایی سال 1402، تقاضای مصرفی افرادی را که نقدینگی در دست دارند، وارد بازار کرده است. این تقاضا با نوسانات دوباره قیمت دلار همراه شده و سیگنال رشد قیمت مسکن را ارسال می‌کند. مشاهدات میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد این چشم‌انداز، پای واسطه‌های ملکی را وسط کشیده و در بحبوحه خرید و فروش مسکن به متقاضیان مصرفی، برخی از واحدهای مسکونی، نصیب واسطه‌ها می‌شوند.

بازار مسکن رونق می‌گیرد؟

مشاوران املاک می‌گویند مراجعه خریداران و فروشندگان ملک برای پرس و جو از وضعیت بازار نزد آنها افزایش پیدا کرده و همین مورد باعث امیدواری شده تا بازار حداقل در مدت محدود باقی‌مانده تا پایان سال جانی دوباره بگیرد.

اما این اتفاقات و تکان محدودی که بازار مسکن در این مدت تجربه کرده پیامدهایی هم به‌دنبال داشته است؛ پیامدهایی مانند طمع دوباره واسطه‌های ملکی و سوداگران برای خرید آپارتمان‌های نقلی!

صاحبان این واحدها می‌گویند اکنون که چشم‌اندازی دوباره برای افزایش قیمت‌ خانه شکل گرفته، برخی واسطه‌های ملکی و بنگاه‌های املاک نیز در تلاشند تا برخی آپارتمان‌ها را در مقطع کنونی که قیمت‌ها هنوز پایین است، زیر قیمت خریداری کنند و با نگهداشت چندماهه آن‌ها، در آینده از محل فروش دوباره واحدها، سود کسب کنند.

هدف اولیه این مشاوران املاک غالبا آپارتمان‌هایی نقلی با عمر بالا و قیمت‌هایی بین یک تا دو میلیارد تومان است که تضمین نقدشوندگی آنها نسبت به باقی واحدها بیشتر است و از سوی دیگر بازسازی جزئی آنها نیز می‌تواند بر قیمت آن بیفزاید.

یک مالک آپارتمان نقلی  می‌گوید که مشاور املاک، واحد مسکونی وی را یک میلیارد و 700 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده اما اعلام کرده است که این واحد یک میلیارد و 400 میلیون تومان فروش می‌رود و برای قیمت بالاتر مشتری نیست. این در حالی‍‌ست که مالک عنوان می‌کند، دیگر مشاوران املاک برای همین واحد با قیمت یک میلیارد و 600 میلیون تومان، مشتری دارند.

یک مالک دیگر نیز می‌گوید آپارتمان وی یک ماه قبل و پیش از افزایش قیمت دلار، با قیمت پنج میلیارد تومان مشتری داشته است اما اکنون که قیمت دلار بالا رفته، مشاوران املاک قیمت ملک را چهار میلیارد و 500 میلیون تومان اعلام می‌کنند و خود، خریدار آن هستند!

زنگ خطر سیاست‌های انقباضی دولت به صدا درآمد

کارشناسان از همان ابتدا نسبت به تصمیم دولت مبنی بر پیاده‌سازی سیاست‌های انقباضی و سیطره رکود بر بازار مسکن، هشدار داده بودند. آنها تاکید کرده بودند، کاهش قیمت پیاده‌شده در بازار مسکن نمی‌تواند عمری طولانی داشته باشد و با تکانی کوچک، هم اشتهای بی‌پایان دلالان این حوزه بازمی‌گردد و هم دوباره قیمت‌ها بر مدار صعودی قرار خواهد گرفت؛ هشداری که صحت آن با اتفاقات این چند هفته گذشته مشخص شده است.

افزایش قیمت دلار و پیش‌روی آن در کانال 50 هزار تومانی باعث شده است، دوباره چشم‌اندازی افزایشی در بازار مسکن ایجاد شود. از سوی دیگر، حضور دوباره تعدادی از متقاضیان به‌دلیل روزهای پایانی سال، آرامش موقت در بازار را بر هم زده و باعث شده است بار دیگر پای سرمایه‌گذاران که مدتی در حاشیه قرار گرفته بودند، به این عرصه باز شود.

بنابراین، دولت به‌جای استفاده از خبردرمانی و سرکوب بازار بهتر است سیاست‌هایی را به‌کار بگیرد که با استفاده از آن بتواند زیرساخت‌ها را مهیا کرده و جریانی طبیعی را در این بازار برقرار کند.

 انتهای پیام/

منبع خبر: تجارت نیوز

 

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید