۱۴۰۲/۰۹/۲۰

نکات مهم در اجرای سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف از جمله سیستم های مطلوب برای تامین گرمایش ساختمان است.
نکات مهم در اجرای سیستم گرمایش از کف

 به گزارش اخبار ساخته ها؛ این سیستم آسایش حرارتی برای ساکنین فراهم می نماید و نقش بسزایی در کاهش هزینه های مصرف انرژی ایفا می کند.

فرآیند تامین گرما توسط این سیستم بدین صورت است که بخشی از گرما از طریق تابش به فضای خانه منتقل می شود و بخشی دیگر به واسطه رسانش به هوا منتقل می گردد.

در این سیستم ابتدا کف سپس قسمت های بالاتر ساختمان گرم می شوند. نصب و راه اندازی این سیستم در مناطقی که آب و هوای آن ها بسیار سرد است راه حلی مناسب برای تامین گرمایش محسوب می شود.

عملکرد این سیستم بدین صورت است که وقتی هوای بیرون از ساختمان سردتر از هوای داخل آن باشد خانه گرمای خود را از دست می دهد، در نتیجه ترموستات سیستم گرمایش از کف فعال می شود. بویلر که در موتورخانه قرارگرفته دمای آب را تا دمای مشخص افزیش می دهد و آن را گرم می نماید.

سپس این آب گرم توسط پمپ به لوله های تعبیه شده در کف ساختمان هدایت می شوند و گرمای خود را در فضا منتشر می کند.

این سیستم به علت ویژگی های منحصر بفرد امروزه بسیار پرطرفدار است و اکثر ساکنین منازل تمایل به استفاده از این سیستم گرمایشی در خانه های خود دارند.

از مزایای این سیستم می توان به مواردی نظیر ایجاد آرامش و راحتی برای ساکنین، توزیع یکنواخت گرما، فراهم نمودن گرمایش لازم برای کل فضای ساختمان، عدم استفاده از وسایل گرمایشی مانند رادیاتور، حداقل تفاوت گرمایی در قسمت های مختلف ساختمان، عدم اشغال فضا و محدودیت در طراحی داخلی و… اشاره نمود.

اجرای سیستم گرمایش از کف بدون انجام محاسبات و نقشه امکان پذیر نیست، بنابراین باید از قبل نقشه ای برای اجراء طراحی گردد.

عدم استفاده از نقشه مناسب منجر به مشکلاتی مانند ترک خوردگی کفپوش، سرما و یا گرمای بیش از حد برخی از قسمت های خانه، مصرف بالای سوخت و عدم دستیابی به گرمای یکنواخت و مطلوب خواهد شد. هنگام اجرای این سیستم باید به یکسری نکات توجه نمود که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

نکات مهم در نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف

هنگام لوله کشی باید به این نکته دقت نمود که لوله ها از روی هم و یا از زیر دیوار عبور نکنند.

در لوله کشی این سیستم نمی توان از اتصالاتی نظیر سه راهی در کف ساختمان استفاده نمود.

آب گرم باید در هر مدار به صورت جداگانه گردش داشته باشد.

بعد از آن که سیستم گرمایش از کف به درستی اجرا شد نوبت به مرحله بتن ریزی می رسد. برای تهیه ملات بتن، از مصالح با دانه بندی ریز استفاده می شود. بعد از بتن ریزی به مدت دو روز باید از رسیدن دما به زیر 5 درجه سانتی گراد خودداری نمود.

به بتنی که برای بتن ریزی کف استفاده می شود باید روان کننده اضافه نمود، زیرا در این صورت می تواند لوله ها را پوشش دهد.

لایه بتنی باید کاملاً خشک شود و به مدت یک هفته نباید در معرض بارهای سنگین قرار گیرد.

استفاده از اتصالات برای ترمیم آسیب های واردآمده به لوله مجاز نمی باشد.

لوله های سبز یا لوله های پلی پروپیلن برای تامین گرمایش از کف گزینه مناسبی نیستند، زیرا ممکن است دچار ترک خوردگی و یا نشتی شوند.

طرح کلی موتورخانه برای راه اندازی سیستم گرمایش از کف باید توسط مهندس انجام شود.

مهم ترین نکته که در هنگام راه اندازی این سیستم گرمایشی باید بدان توجه نمود افزایش دمای آبی است که به سیستم وارد می شود. این افزایش دما باید به گونه ای باشد که لایه بتنی، لوله های آب گرم و دیگ آب گرم دچار تنش حرارتی قرار گیرند.

بر روی کلکتور برگشت باید شیر هواگیری نصب گردد.

کلکتور برگشت باید بالاتر از کلکتور رفت قرار گیرد. با انجام این کار هوایی که در آب است بهتر از سیستم بیرون می رود.

قسمت هایی از لوله که خم می شوند را در یک غلاف محافظ قرار دهید.

دمای آب این سیستم در هنگام راه اندازی نباید از 25 درجه سانتی گراد بیشتر باشد. روزانه فقط باید 5 درجه سنتی گراد به دمای آب اضافه شود.

لوله ها باید به نحوی به کلکتور متصل شوند که لوله خروجی از آن آب گرم را به مرز سرد برساند.

برای تمام مدارهای سیستم باید یک شیر مستقل نصب شود.

تراکم لوله ها در نزدیک کلکتور زیاد است، از این رو لوله هایی ورودی نزدیک به آن باید عایق بندی شوند. با انجام این کار می توان از انتقال گرمای زیاد به سطوح مجاور کلکتور ممانعت کرد.

فاصله بین لوله ها و طول مدارها باید بر اساس نقشه باشند.

خم کردن لوله ها باید توسط لوله خم کند انجام شود.

سیستم گرمایش از کف نباید مستقیماً به دیگ آب گرم متصل شود.

راه اندازی حوله خشک کن از طریق مدار گرمایش از کف توصیه نمی شود.

پکیجی که برای تامین انرژی این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد، باید از کنترل دو منظوره برای کنترل دمای آب برخوردار باشد تا هم بتوان دمای آب گرم مصرفی را کنترل نمود و هم دمای آب سیستم گرمایشی را تنظیم کرد.

امکان نصب پمپ این سیستم روی مسیر برگشت مجاز نیست، زیرا حتماً باید بر روی مسیر رفت قرار گیرد.

طراحی و اجرای سیستم حرارت از کف نیازمند دقت و حساسیت است و باید توسط یک مجری ماهر انجام شود. مسیرهای لوله کشی که طول آن ها از 100 متر بیشتر است، دارای خم های بسیار می باشند. استاندارد نبودن این خم ها باعث کاهش دما در بخش هایی از سیستم می شود. علاوه بر آن در بعضی موارد خم های غیر استاندارد مسیر لوله را در سیستم مسدود می کنند.

در اجرای سیستم گرمایش از کف تمام پارامترهای لازم باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرند و استانداردهای لازم رعایت شوند.

طراح این سیستم حرارتی باید تسلط کامل بر حوزه تاسیسات داشته باشد.

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی نمونه ای از سیستم های گرمایشی است که استفاده از آن در مکان هایی که دسترسی به گاز دشوار است، گزینه ای مناسب برای انتخاب می باشد. این سیستم های حرارتی الکتریکی یا سیستم گرمایش از کف برقی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

فیلم حرارتی

کابل حرارتی

فیلم حرارتی

این نوع از سیستم حرارتی الکتریکی نوعی فیلم حرارتی کربنی است که از آن در زیر پارکت و لمینت استفاده می شود و جنس آن پلی استر بسیار نازک می باشد.

این سیستم از ترموستات قابل برنامه ریزی برخوردار می باشد. از این رو این امکان وجود دارد تعداد ترموستات ها را افزایش و آن را به بخش های گوناگون تقسیم بندی کرد.

هم چنین امکان خاموش و روشن کردن آن به صورت اتوماتیک نیز وجود دارد. این سیستم از استاندارد بالایی برخوردار بوده و از این رو امکان آتش سوزی و برق گرفتگی در صورت استفاده از آن وجود ندارد.

این امکان وجود دارد که در زمان نصب پارکت نسبت به نصب و راه اندازی این سیستم گرمایشی اقدام کرد. هزینه نصب این سیستم نسبتا بالا می باشد.

 اما در صورتی که برنامه ریزی و طراحی آن به صورت اصولی صورت گیرد، می توان در کاهش هزینه برق صرفه جویی به عمل آورد. این سیستم از طول عمر بالایی برخوردار بوده و امکان کنترل از راه دور آن نیز وجود دارد.

استفاده از این سیستم مزایای زیادی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلم های حرارتی ضخامت بسیار کمی دارند.

نصب این گونه سیستم های حرارتی الکتریکی آسان می باشد.

سرعت گرم شدن آن ها بسیار بالا می باشد.

امکان نصب پارکت بر روی آن ها بدون نیاز به هیچ گونه وسیله اضافه وجود دارد.

این امکان وجود دارد که با استفاده از ترموستات دمای آن ها را تنظیم کرد.

از فیلم های حرارتی با ضخامت کم تر از 0.5 میلی متر می توان در پشت آینه های حمام استفاده و از بخارگرفتن آن ها جلوگیری به عمل آورد.

کابل حرارتی

کابل حرارتی نمونه ای دیگر از سیستم های حرارتی الکتریکی می باشد که استفاده از آن بیش تر در بخش مسکونی به چشم می خورد. استفاده از کابل های حرارتی به تنهایی می تواند فضای مورد نظر را گرم کند و نیازی به استفاده از وسایل گرمایشی دیگر ندارد.

استفاده از کابل های حرارتی تنها در زیر کاشی و سرامیک امکان پذیر می باشد. هم چنین برخلاف فیلم های حرارتی که بدون واسطه امکان نصب پارکت بر روی آن وجود دارد، در این مدل ابتدا باید از یک لایه سیمان بر روی آن استفاده کرده و سپس نسبت به نصب سرامیک بر روی آن اقدام کرد.

کاربردسیستم گرمایش از کف برقی

از جمله کاربردهای سیستم گرمایش از کف برقی می توان به استفاده از آن در داخل ساختمان و کف منازل و مکان هایی که دسترسی به سوخت هایی هم چون گاز آسان نیست، اشاره کرد.

هم چنین در برخی موارد از این سیستم برای ذوب برف نیز استفاده می شود. جلوگیری از یخ زدگی مخازن و لوله ها نیز از دیگر موارد استفاده از این سیستم گرمایشی می باشد.

معایب استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی

هزینه برق مصرفی این گونه سیستم های حرارتی تقریبا بالا می باشد. تجهیزات و راه اندازی این سیستم ها گران قیمت بوده و استهلاک آن ها نسبت به گرمایش از کف آبی بیش تر می باشد.

مقایسه سیستم گرمایش از کف برقی و سیستم گرمایش از کف آبی

اگر به دنبال اجرای سیستم گرمایش از کف هستید، بررسی مقایسه نمونه برقی و آبی می تواند به انتخاب بهتر شما کمک کند.

سرعت گرم کردن فضای مورد نظر با استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی بسیار بیش تر از گرمایش از کف آبی می باشد.

در سیستم گرمایش از کف آبی امکان شکستگی و ترکیدگی لوله ها بر اثر سرد شدن ناگهانی هوا و خاموش شدن دستگاه وجود دارد. اما در سیستم برقی با این مشکل مواجه نخواهید شد.

سرعت نصب سیستم های گرمایش از کف برقی بسیار بالاتر از نمونه آبی می باشد. هم چنین در سیستم های آبی نیاز به نگهداری و تعمیرات زیادی می باشد. اما سیستم های گرمایش از کف برقی نیاز به تعمیرات مدام نداشته و حتی امکان استفاده از آن در مکان دیگر نیز وجود دارد.

امکان استفاده از سیستم گرمایشی آبی در مکان هایی که پستی بلندی دارد، وجود ندارد، اما از سیستم گرایش از کف برقی به راحتی می توان در این مکان ها استفاده کرد.

هزینه نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف برقی نسبت به گرمایش آبی کم تر می باشد.

مقدار ملات به کاررفته در کف سازی سیستم گرمایش از کف آبی 7 تا 15 سانتی متر می باشد. در حالی که سیستم گرمایش از کف برقی نیاز به 0.5 تا 2 سانتی متر کف سازی می باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر: ساختمانچی

نظر خود را درباره این خبر ثبت نمائید